Okręt typu Mistral o nazwie "Władywostok" zamówiony przez Rosję we Francji wyszedł dziś w morze z portu Saint-Nazaire z rosyjską załogą na pokładzie. Jego dostawa została zawieszona z powodu sytuacji na Ukrainie.

"Władywostok" to jeden z dwóch Mistrali zamówionych przez Rosjan we Francji. Drugi - "Sewastopol", który budowany jest przez spółkę stoczniową STX, miał według planów zostać dostarczony w listopadzie 2015 roku.

Dziś pierwszy z Mistrali po raz pierwszy wyruszył w próbny rejs z częścią rosyjskiej załogi liczącej 400 marynarzy i przechodzącej od końca czerwca szkolenie w Saint-Nazaire w ramach kontraktu podpisanego przez francuską spółkę stoczniową DCNS i stronę rosyjską.

Jak precyzuje agencja AFP, ponad 200 rosyjskich marynarzy jeszcze w piątek wieczorem zaokrętowało się na ten próbny rejs mający trwać około 10 dni. Jego celem jest przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych na pełnym morzu.

Francja zapowiedziała na początku września, że zawiesza do listopada dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch okrętów desantowych typu Mistral z powodu działań Moskwy na Ukrainie. Na marginesie niedawnego szczytu NATO w Walii prezydent Francois Hollande wyjaśnił, że kontrakt na dostarczenie Rosji dwóch mistrali nie został zerwany ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu.
(mn)