"Wzywamy Rosję do wycofania sił obecnych na Krymie do ich baz i powstrzymania się od ingerencji w innych regionach Ukrainy" - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen po nadzwyczajnych posiedzeniach Rady Północnoatlantyckiej i komisji NATO-Ukraina. Poinformował też, że w najbliższym czasie Sojusz Północnoatlantycki zamierza omówić sytuację na Krymie w ramach Rady NATO-Rosja.

Potępiamy eskalację militarną ze strony Rosji na Krymie. Jesteśmy poważnie zaniepokojeni faktem wyrażenia przez parlament rosyjski zgody na użycie sił Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy - apelują kraje NATO w oświadczeniu odczytanym przez Rasmussena.

NATO podkreśla, że Rosja "musi przestrzegać swoich zobowiązań wynikających z Karty Narodów Zjednoczonych oraz ducha i zasad OBWE, na których opiera się pokój i stabilizacja w Europie". Sojusz wezwał Rosję do "deeskalacji napięć" i respektowania międzynarodowych zobowiązań, w tym Memorandum Budapeszteńskiego z 1994 roku, a także podstaw prawnych obecności Floty Czarnomorskiej na Krymie.

Niedzielne nadzwyczajne posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej (NRC) i komisji NATO-Ukraina zwołano w związku sobotnią decyzją rosyjskiej Rady Federacji, wyższej izby parlamentu, która zezwoliła na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin uzasadniając to "zagrożeniem życia obywateli" Rosji, "składu osobowego kontyngentu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej", stacjonującego zgodnie z umową międzynarodową na Półwyspie Krymskim na Ukrainie.

Ukraiński ambasador przy NATO Ihor Dołhow powiedział dziennikarzom, że spotkanie komisji NATO-Ukraina i deklaracja Rady Północnoatlantyckiej mogą być "początkiem prac nad dodatkowymi krokami, jakie mogą zostać podjęte w ramach komisji NATO-Ukraina, aby pomóc złagodzić sytuację i rozpocząć polityczny proces".

Słowa są bardzo ważne. W ostatnich dniach usłyszeliśmy wiele słów wsparcia i apeli do Federacji Rosyjskiej o deeskalację konfliktu. Niestety to nie pomogło do tej pory - przyznał. 

(mn)