Sekretarz stanu USA John Kerry potępił w Kijowie akt agresji Rosji na Ukrainę. Ostrzegł, że Moskwa ryzykuje własną izolację, jeżeli nie położy kresu eskalacji konfliktu w tym kraju. Zadeklarował też, że Stany Zjednoczone są gotowe udzielić Ukrainie kredytu wysokości 1 mld dolarów.

Stany Zjednoczone potwierdzają swoją wierność suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy zgodnie z prawem międzynarodowym. Potępiamy akt agresji ze strony Federacji Rosyjskiej - oświadczył na konferencji prasowej.  

Jego zdaniem Rosja w istocie wtargnęła na terytorium Ukrainy. Podkreślił, że "do tej pory brak dowodów tych przyczyn (interwencji), o których mówi Rosja". Nie widziałem tu na ulicach ani jednej osoby, która czułaby się zagrożona, jeśli nie liczyć rosyjskiej inwazji - oświadczył, odnosząc się do twierdzeń Rosji, że chce bronić rosyjskojęzyczną ludność na Ukrainie.  

Z uznaniem wypowiedział się o "niezwykle odpowiedzialnej" postawie nowych władz Ukrainy, które "apelują o spokój i odmawiają poddania się prowokacji". Wszyscy bardzo dobrze wiedzą, że żołnierze na Krymie ani razu nie wystrzelili, nie reagowali na prowokacje, a otoczyły ich wojska, które wtargnęły na ich terytorium - zaznaczył.  

Jak podkreślił, "Rosja wyraźnie bardzo się stara stworzyć pretekst do głębszej inwazji na Ukrainę". Wyraził przy tym przekonanie, że nie można przeprowadzać inwazji na inny kraj i trzymając go na muszce dyktować, co się chce osiągnąć.   

Ostrzegł, że w razie dalszej eskalacji konfliktu na Krymie Stany Zjednoczone i inni zachodni partnerzy uciekną się do dyplomatycznej i gospodarczej izolacji Rosji.

Jeśli Rosja nie zdecyduje się na deeskalację konfliktu, jeśli nie będzie współpracować bezpośrednio z rządem Ukrainy, a mamy nadzieję, że to nastąpi, to nasi partnerzy nie będą mieć innego wyjścia, jak przyłączyć się do nas i podjąć środki, które uczynimy w celu odizolowania Rosji w sferze dyplomatycznej, gospodarczej i międzynarodowej - powiedział.

Wyraził jednak nadzieję, że prezydent Władimir Putin cofnie się i uważnie wysłucha, iż Stanom Zjednoczonym nie zależy na poważnej konfrontacji.  
Zadeklarował, że Stany Zjednoczone pracują nad pomocą dla Ukrainy. Staramy się obecnie określić, jakie są potrzeby. Poinformowaliśmy już o gwarancjach kredytowych wysokości miliarda dolarów - powiedział. Według jego słów prezydent USA Barack Obama wydał odpowiednie instrukcje, by "znaleźć wszelkie sposoby udzielenia bezpośredniej pomocy gospodarczej Ukrainie".  

(mpw)