Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Ta pogratulowała jej wyjścia na wolność - poinformowały służby prasowe Tymoszenko. Według nich, była premier ma wkrótce spotkać się z kanclerz Merkel.

Kanclerz Niemiec "pogratulowała Tymoszenko wyjścia na wolność i wyraziła pewność, że jej powrót do głównego nurtu polityki będzie jednym z czynników stabilizacji sytuacji na Ukrainie" - głosi oświadczenie służb prasowych byłej premier.

Merkel wyraziła też przekonanie, że powrót Tymoszenko do życia politycznego przyczyni się do utrzymania jedności Ukrainy i pomoże krajowi na drodze proeuropejskich reform. Rozmówczynie "uzgodniły, że spotkają się w najbliższym czasie" - przekazała partia Tymoszenko, Batkiwszczyna.

Tymoszenko została wczoraj zwolniona z kolonii karnej na mocy decyzji parlamentu Ukrainy. Polityk mogła opuścić więzienie w związku z wprowadzonymi dzień wcześniej zmianami, które mają przystosować ukraiński kodeks karny do prawa międzynarodowego, w tym prawa obowiązującego w UE. Chodzi o depenalizację czynów określonych w pochodzących z czasów ZSRR zapisach kodeksu, które stały się podstawą wyroku w sprawie Tymoszenko.

Była premier odbywała karę siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Wyrok został uznany przez Zachód za motywowany politycznie.

(Mar)