W tym roku Szlachetna Paczka dotarła do prawie 19 tys. rodzin w całej Polsce. Od soboty wolontariusze rozwozili paczki do potrzebujących.

W tym roku Szlachetna Paczka dotarła do prawie 19 tys. rodzin w całej Polsce. Od soboty wolontariusze rozwozili paczki do potrzebujących.
Wolontariuszka wnosi paczkę do jednego z magazynów /PAP/Stanisław Rozpędzik /PAP

TUTAJ NA BIEŻĄCO MOŻECIE ŚLEDZIĆ WYNIKI AKCJI

Ilość prezentów przerosła oczekiwania organizatorów Szlachetnej Paczki. Wszystkie rodziny zakwalifikowane do udziału w akcji, odnalazły swoich darczyńców i otrzymały paczki wypełnione jedzeniem, odzieżą, a nawet sprzętem elektronicznym.

Aby tak się stało, przez kilka tygodni setki wolontariuszy odwiedzały polskie rodziny, aby sprawdzić, czy zgłaszane przez nie potrzeby, mają realne odbicie w rzeczywistości. Do Szlachetnej Paczki włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, często z niezależnych od siebie powodów.

Akcja - jak twierdzą jej pomysłodawcy - dociera do prawdziwej biedy, tej ukrytej, a nie tej, która krzyczy i żąda pomocy. Nigdy nie ukrywałem, że uważam, że nie powinno państwo pomagać, tylko ludzie sobie nawzajem. Jestem za modelem obywatelskim społeczeństwa mówił w rozmowie z RMF FM koordynator charytatywnej akcji, ks. Jacek Stryczek.

W pomoc angażują się między innymi sportowcy, muzycy, czy aktorzy. Siostry Radwańskie pomogły starszemu małżeństwu - pani Urszuli i panu Eugeniuszowi. Kobieta choruje na nowotwór, a jej mąż przeszedł zawał. Zanim pojawiły się problemy ze zdrowiem, oboje pracowali. Dzisiaj żyją ze skromnych przychodów.

Grzegorz Krychowiak postanowił pomóc pani Aleksandrze i panu Tomaszowi, którzy wychowują dwójkę dzieci. Jedno z nich - Ewelina - zmaga się z niepełnosprawnością. Od urodzenia porusza się na wózku inwalidzkim i wymaga stałej opieki. Pani Aleksandra nie może podjąć pracy. Mimo trudności finansowych, rodzice dokładają wszelkich starań, by obu córkom zapewnić jak najlepsze możliwości rozwoju.

Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Klemens Murańka i trener Grzegorz Sobczyk wspólnie przygotowali paczkę dla starszej pani, która opiekuje się chorym synem i mężem - obydwoje mają nowotwór.

Pomaga także papież Franciszek wraz z Papieską Gwardią Szwajcarską i Ordynariatem Polowym.

Szlachetna Paczka, która znana jest już nie tylko w Polsce, ma również swój siostrzany projekt - Akademię Przyszłości. Zaraz po finale będziemy uczyć też (rodziny) jak zarabiać i wydawać lepiej pieniądze - mówił o Akademii Przyszłości ks. Jacek Stryczek.

Zdjęcia z magazynów w Krakowie i Warszawie znajdziecie w tym artykule.

(łł)