20 lutego w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie odbyła się licytacja ponad stu dzieł znakomitych polskich artystów, wybranych przez grono wybitnych ekspertów i kuratorów. Kupców znalazły m.in. prace Edwarda Dwurnika, Adama Bakalarza, Edwarda Lutczyna, Normana Leto, Szymona Kobusińskiego, Anny Włoczek czy Katarzyny Kukuły. Za rekordową cenę 22 tysięcy złotych. sprzedano obraz Andrzeja Lichoty. Dochód z aukcji trafi do młodych artystów i kuratorów oraz wesprze działalność Szlachetnej Paczki. Kwota wylicytowanych wczoraj dzieł wyniosła 226 tysięcy złotych.

Aukcja, którą w środowy wieczór poprowadził Janusz Windorbski, była zwieńczeniem trzeciej edycji projektu Sztuka Teraz organizowanego wspólnie przez Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Stowarzyszenia Wiosna, znane z organizacji jednego z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce - Szlachetnej Paczki.

W pełnych barwach

Bardzo się cieszę z tak dużego zainteresowania aukcją. Sztuka Teraz, to naprawdę wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju projekt, który łączy piękno z ideą mądrego pomagania. Kupując dzieło sztuki, wspierają Państwo tych, którzy najbardziej tego potrzebują. W Szlachetnej Paczce nie patrzymy na świat przez różowe okulary. Dzięki temu widzimy go w pełnych barwach - powiedziała o aukcji Joanna Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna.

Takie wydarzenia mają na celu nie tylko zebranie środków dla najbardziej potrzebujących, ale także wspieranie młodych artystów w stawianiu pierwszych kroków na rynku sztuki - dodał Janusz Windorbski.

Dwurnik i inni

Sto dzieł, które trafiły na wczorajszą aukcję, zostało wyselekcjonowane spośród ponad ośmiuset propozycji zgłoszonych do projektu. Wyboru dokonali wybitni eksperci ze świata sztuki i kultury - m.in. Andrzej Betlej, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Małgorzata Gołębiewska, kuratorka wystaw oraz pomysłodawczyni i wieloletnia dyrektorka artystyczna festiwalu ArtBoom w Krakowie, Andrzej Lichota, malarz, rysownik i reżyser, czy Szymon Kobusiński,  fotograf, twórca multimedialny, wykładowca i producent.

Dzięki temu uczestnicy aukcji mogli licytować dzieła m.in. Normana Leto, Edwarda Dwurnika, Henryka Sawki, the Krasnals, Adama Bakalarza, Rafała Olbińskiego, Natalii Wiernik, Jacka Sroki, Katarzyny Kukuły czy Edwarda Lutczyna oraz debiutantów.

Aukcję Sztuki Teraz poprzedziła wystawa, której wernisaż odbył się 11 stycznia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Przez blisko miesiąc ekspozycję prezentowaną obok słynnej Damy z gronostajem Leonardo da Vinciego obejrzało ponad 7 tys. zwiedzających. To bardzo dobry, ponadprzeciętny wynik - podkreślił Andrzej Betlej.

Sztuka pomagania

Dochód z wczorajszej aukcji trafi do młodych artystów i kuratorów oraz wesprze działalność Szlachetna Paczka, która od osiemnastu lat pomaga najbardziej potrzebującym w całej Polsce. Od 2001 roku Paczka pomogła zmienić na dobre historie ponad 170 tys. ubogich rodzin, które otrzymały paczki o wartości prawie ćwierć miliarda złotych. Każda złotówka zainwestowana w jej działalność przekłada się na 9 zł w wartości pomocy bezpośredniej przekazywanej rodzinom objętym wsparciem. Tylko w 2018 roku Szlachetna Paczka pomogła prawie 17 tys. rodzin, a wartość pomocy osiągnęła ponad 47 mln zł.