Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego spędziliśmy w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Podczas mszy rezurekcyjnej ksiądz prałat Tadeusz Gramatyka mówił o tym, że zmartwychwstały Jezus - zwłaszcza w tych trudnych czasach - daje nadzieję. Jak zaznaczył: modlimy się za tych, którzy cierpią i za tych którzy walczą z pandemią.

Zgodnie z tradycją po mszy rezurekcyjnej w sanktuarium w Przeworsku odbyła się musztra "turków". Trwała przez kilkanaście minut. "Turki" to strażnicy Grobu Bożego. Od kilku dni dzień i noc pełnili wartę w Kaplicy Grobu Bożego.

"Turki" - strażnicy Grobu Pańskiego

Tradycja straży grobowych, zwanych "Turkami" związana jest z tym miejscem już od ponad 260 lat - opowiada Katarzyna Ignas, etnograf z Muzeum w Przeworsku. 

Posłuchajcie całej rozmowy na temat tego wyjątkowego obyczaju.


"Dziś nasze myśli są z tymi, którzy cierpią i walczą z pandemią"

W Wielkanoc nasze myśli są z tymi, którzy walczą z pandemią - mówi RMF FM ksiądz prałat Tadeusz Gramatyka z sanktuarium w Przeworsku. Jak podkreśla, to dla wszystkich bardzo trudny czas.

Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku odwiedziliśmy w Faktach RMF FM i na RMF24.pl już w Wielką Sobotę. Naszą relację z "polskiej Jerozolimy" znajdziecie >>>W TYM ARTYKULE<<<