W Krakowie oficjalnie zaczęły się Światowe Dni Młodzieży. Pod Wawel zjechały już dziesiątki tysięcy pielgrzymów, kolejni są w drodze. Początek ŚDM to przede wszystkim duże zmiany komunikacyjne w mieście: wydzielone strefy i wprowadzone zakazy ruchu. We wtorek odbyła się msza inaugurująca Światowe Dni Młodzieży. Ulice wokół Błoń i Łagiewnik zostały wyłączone z ruchu.

Śledź relację na żywo!

17:30

Na Błoniach rozpoczyna się msza święta!

17:26

Najnowsze informacje z dróg!

17:24

Już za kilka minut rozpocznie się msza święta inaugurująca ŚDM!

17:21

Tłumy pielgrzymów opanowały przejścia w Galerii Krakowskiej, przez którą prowadzi jedno z wyjść z krakowskiego Dworca Głównego PKP. Sklepy świecą jednak pustkami - mało kto z przybywających na ŚDM decyduje się na zakupy.

17:07

Morze pielgrzymów na Błoniach:

17:05

Rozpoczęła się ceremonia otwarcia Światowych Dni Młodzieży. W procesji młodzi niosą symbole ŚDM - krzyż i ikonę Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Procesja przechodzi między sektorami i zmierza w stronę ołtarza.

17:01

Oto nasze specjalne studio przy Błoniach. Działamy!

16:48

Z krakowskich Balic wystartowały pierwsze z opóźnionych z powodu burzy i ulewy samolotów. W sumie o czasie nie wyleciało 8 maszyn. Opóźnione były też 3 przyloty.

16:47

Mamy najnowsze informacje od małopolskiej policji:

16:37

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Niespokojnie ma być do godziny 22. Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ.

16:30


Papież Franciszek otrzyma podczas czwartkowej wizyty w sanktuarium w Częstochowie kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Paulini przekażą obraz jako znak łączności "wzgórza watykańskiego ze wzgórzem jasnogórskim" oraz zapewnienia o modlitwie za papieża.

16:27

Aleje Trzech Wieszczów od Czarnowiejskiej do Centrum Kongresowego są całkowicie zamknięte dla samochodów i pełne pielgrzymów,  zmierzających na mszę otwarcia. Trasa będzie nieczynna do kilkudziesięciu minut po zakończeniu uroczystości na Błoniach - wszyscy ludzie, którzy wezmą udział w mszy będą musieli się rozejść. Ruch nie zostanie puszczony, dopóki nie będzie całkowicie bezpiecznie. Na trasie nie kursuje również komunikacja miejska - donosi reporter RMF FM, Paweł Balinowski.

16:19


Deszcz pielgrzymom nie straszny! Na szczęście pogoda poprawia się z każdą minutą :-) Fot. PAP/Radek Pietruszka

15:58

Przejaśnia się nad Krakowem!

15:55


Opóźnionych jest 8 rejsów na krakowskim lotnisku w Balicach. To skutek burzy i obfitego deszczu, który przechodzi nad stolicą Małopolski. Szefostwo portu wezwało też strażaków do wypompowywania wody, która wdarła się między innymi na wielopoziomowy parking. W niektórych miejscach jej głębokość dochodzi do kilkunastu centymetrów. Przed głównym wejściem i na dojeździe do portu także utworzyło się spore bajoro. Na miejscu pracują na razie cztery zastępy straży z pompami.

15:48

15:29

Policja ostrzega: uważajcie na oszustów podczas #ŚDM!

Oferują do wymiany stare banknoty. Podczas ŚDM uważajcie na oszustów

Uważajcie na oszustów, którzy w trakcie Światowych Dni Młodzieży oferują do wymiany stare polskie banknoty. W Krakowie jeden z uczestników imprezy kupił 400 złotych w czterech wycofanych już z obiegu bankontach z wizerunkiem Ludwika Waryńskiego. czytaj więcej

15:22

Małopolska policja informuje, że "nie jest i nie będzie zamykany" dojazd na lotnisko w Balicach od autostrady A4. Można zjechać z węzła Kraków Balice na lotnisko i z powrotem.

15:18

Są też dobre informacje!

15:09

Coraz trudniej poruszać się po mieście. MPK informuje o utrudnieniach:

15:06

Papież Franciszek nadaje! "Do zobaczenia jutro"

15:01

W Krakowie właśnie zaczęło padać... słychać też pojedyncze grzmoty.

14:50

Ważna informacja dla mieszkańców Krakowa!

14:43

Prognoza: Peleryny i parasole przydadzą się pielgrzymom, którzy jadą do Małopolski. W ciągu pierwszych dni ŚDM z jednej strony będzie gorąco i słonecznie z drugiej, niestety, burzowo. Będzie też dość silnie padać.

14:38

Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży będzie jeździł po Polsce granatowym volkswagenem golfem. Cztery takie samochody zostały przekazane Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Jeden z nich trafi potem na akcję charytatywną.

Jak poinformował dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula, samochody o numerach rejestracyjnych: K1 POPE, K2 POPE, K3 POPE i K4 POPE będą używane przez papieża Franciszka podczas jego pobytu w różnych miejscach w Polsce: Krakowie, Brzegach, Częstochowie, Oświęcimiu. W zeszłym tygodniu przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach poświęcił je metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Papieskie samochody są w wersji nadwoziowej sportsvan - są wyższe i mają w środku nieco więcej miejsca. Charakteryzują się najprostszym wyposażeniem, z dodatków dołożono tylko dywaniki.

Na ramkach tablic rejestracyjnych papieskich samochodów znajduje się napis stanowiący wezwanie do udziału w akcji "Misericordes" krakowskiej Caritas: "join misericordes we4charity.com".

14:30

Do mszy inauguracyjnej zostały 3 godziny. Pielgrzymi powoli wypełniają Błonia.

14:25

MSW przypomina - warto zapamiętać i zapisać!

14:06

Służby państwowe pracują normalnie, nie odnotowano żadnych zagrożeń, a wręcz jest bezpieczniej - poinformował  podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM podinsp. Mariusz Ciarka.

W całym kraju, tak jak w Małopolsce i Krakowie odnotowujemy znacznie mniej zdarzeń kryminalnych, jest spokój, dochodzi jedynie do pojedynczych, drobnych incydentów - powiedział Ciarka.

13:55Co w tej chwili dzieje się w Brzegach? Zobaczcie na żywo transmisję dzięki kamerze WebCamera.pl

13:50

Ważna informacja dla wszystkich, którzy wybierają się na Błonia:

13:44

Z powodu dużego ruchu pielgrzymów, w Krakowie, służby zamknęły dla ruchu kołowego ul. Straszewskiego, Stradomską, Warszawską i Zakopiańską (na odcinku od ul. Jugowickiej do Łagiewnik)

13:35

Całkowity zakaz noszenia broni, materiałów pirotechnicznych oraz używania dronów. To restrykcje wprowadzone na czas ŚDM. Policjanci apelują też, by zwracać uwagę na nietypowe zachowania oraz porzucone przedmioty m.in.: bagaże, czy pakunki. Według funkcjonariuszy, uwagę należy też zwracać na ludzi ubranych w obszerne stroje, lub ubiór niestosowny do pory roku.  

13:15

Krakowski Rynek Główny:

13:00

Dziś komunikacja miejska w Krakowie kursuje według "szkolnego" rozkładu jazdy jak w dzień powszedni. Po godz. 9 na ulice wyjechały specjalne linie korytarzowe - autobusowe i tramwajowe, kursujące z rozkładową częstotliwością co 5 minut, z możliwością zwiększenia częstotliwości do 3 minut. Kursowanie części linii zostało wydłużone do godzin nocnych. Ulice wokół Błoń będą obszarem zamkniętym między 26 lipca a 1 sierpnia, a okolice sanktuariów Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II - od 26 do 31 lipca.

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO KRAKOWIE? SPRAWDŹ ROZKŁAD JAZDY MPK

Od 26 do 29 lipca będą funkcjonowały trzy specjalne linie tramwajowe i trzy autobusowe oraz dwie parkingowe, a od 30 do 31 lipca będzie pięć specjalnych linii tramwajowych, pięć autobusowych i dwie parkingowe. Między 26 a 31 lipca po Krakowie z dużą częstotliwością kursować ma w sumie 250 składów tramwajowych i 580 autobusów. Bez dodatkowych ograniczeń po Krakowie jeździć mają taksówki oraz busy. Trasy, po których poruszać się będzie papież Franciszek, mają być zamykane dla ruchu kołowego na około cztery godziny przed jego przejazdem, a dla komunikacji miejskiej około godziny wcześniej.

12:55

Coraz więcej pielgrzymów na krakowskich ulicach. Policja zamknęła w obu kierunkach ulicę Stradomską i Straszewskiego. Przejeżdża tamtędy tylko komunikacja miejska.

12:48

Goście z Kuby na Kopcu Kościuszki w Krakowie:

12:30

Krakowski Rynek Główny:

12:15

"W całej Polsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży obowiązuje stopień alarmowy ALFA wprowadzony zarządzeniem premier Beaty Szydło. Zarządzenie, aby obowiązywało, nie musi być publikowane w Monitorze Polskim" - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Stopień alarmowy ALFA obowiązuje od północy 20 lipca do godz. 23.59 pierwszego sierpnia. Jeżeli chodzi o cyberprzestrzeń obowiązuje stopień alarmowy BRAVO.

12:00

Każdy może sobie zrobić w Krakowie zdjęcie z papieżem:

11:50

Franciszka przywita na Wzgórzu Wawelskim dźwięk dzwonów. "Zygmunt" - będzie bił tylko raz, gdy Franciszek będzie wchodził do katedry na spotkanie z polskimi biskupami - powiedział proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki. "Zygmunt" bije podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach. Papieża wjeżdżającego na Wzgórze Wawelskie, gdzie odbędzie się jego spotkanie z władzami państwowymi i korpusem dyplomatycznym, przywita jednak inny dźwięk. W chwili przyjazdu Franciszka uruchomione zostaną dzwony zwieszone na Wieży Srebrnych Dzwonów: Herman zwany też Nowakiem, Zbyszko - inaczej Goworek, Maciek i odlany dwa lata temu Jan Paweł II. Wyjątkowo wszystkie cztery zabrzmią razem - podkreśla ks. Sochacki.

11:40

We wtorkowej mszy otwierającej ŚDM w Krakowie może uczestniczyć 500 tys. osób - szacują organizatorzy. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17.30 na Błoniach. Poprowadzi je metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Na Światowe Dni Młodzieży zarejestrowało się 356 tys. 294 pielgrzymów z 187 krajów. Najwięcej uczestników pochodzi z Polski - prawie 80 tys., ponad 60 tys. z Włoch, 32 tys. z Francji, 30 tys. Hiszpanii i 23 tys. z USA. Duże grupy przyjechały też z Niemiec, Brazylii, Czech, Słowacji i Portugalii. Podczas rejestracji last minute zarejestrowało się ponad 8 tys. pielgrzymów.

11.20

Na stadionie Cracovii ruszyło Centrum Powołaniowe:

11:00

Ulice Krakowa pełne pielgrzymów:

10:51

Tak wygląda dworzec w Krakowie:

10:50

Kolejni pielgrzymi przyjeżdżają do Krakowa:

10:15

Powoli zapełniają się krakowskie Błonia:

10:15

MPK w Krakowie:

10:00

Jesteś w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży? Chcesz posłać uśmiech swoim bliskim, którzy zostali w domu? Zachęcić innych do przyjazdu na ŚDM? Przyjdź w pobliże specjalnego studia RMF FM zlokalizowanego tuż przy Błoniach, przy ul. Focha 33 i pomachaj do kamery. Niech inni zobaczą, jaka atmosfera panuje w Krakowie.

TYLKO W RMF FM: ŚDM ON LINE

09:55

Organizacja Światowych Dni Młodzieży ma kosztować nawet 200 mln złotych. Sam Kraków wyda jedną trzecią tej kwoty. Ten wkład może się jednak opłacić.Pielgrzymi z zagranicy zostawią w Polsce prawie pół miliarda złotych.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ

09:35

"W Krakowie panuje spokój, odnotowano jedynie drobne incydenty. Spokojnie jest również w całej Polsce" - powiedział rzecznik Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM podinsp. Mariusz Ciarka. Nie tylko w Krakowie, ale w całym województwie odnotowano mniej zdarzeń kryminalnych niż zazwyczaj. Podobnie jest w całym kraju. Jest spokojniej niż zwykle - podkreślił.

09:12

Dziś oficjalny początek ŚDM:

09:00

Kraków o poranku:

08:50

Papieski ołtarz na krakowskich Błoniach

08:22

Mariusz Błaszczak w RMF FM: Służby na ŚDM w pełnej gotowości

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z SZEFEM MSWiA

08:10

Siedem stref ograniczonych lotów wokół Krakowa i Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia zostanie wprowadzonych na czas Światowych Dni Młodzieży.

ZAKAZ LOTÓW NAD MIEJSCAMI, GDZIE POJAWI SIĘ PAPIEŻ

08:00

JAKA POGODA W ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY? SPRAWDŹ

07:50

"Wszystkie służby odpowiedzialne za zabezpieczenie medyczne i bezpieczeństwo są przygotowane do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży" - informuje wojewoda małopolski Józef Pilch.

SŁUŻBY MEDYCZNE GOTOWE NA ŚDM

07:28

Jeśli autostrada A4 na odcinku Kraków-Katowice zakorkuje się w czasie Światowych Dni Młodzieży, MIB, GDDKiA i koncesjonariusz tego odcinka podejmą działania, aby rozładować zatory - zapewnia wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. "W momencie, gdy autostrada się wypełni, wkroczą służby organizowania ruchu, policja. Jesteśmy przygotowani do podjęcia działań w celu rozładowywania zatorów" - podkreśla.

JESTEŚMY GOTOWI NA ROZŁADOWANIE KORKÓW NA A4

07:25

GDZIE SZUKAĆ ZEZWOLEŃ NA WJAZD DO STREFY OGRANICZONEGO RUCHU?

07:15

KRAKÓW PODZIELONY NA STREFY. ZOBACZ JAKIE I GDZIE

07:05

ŚDM: JAK PORUSZAĆ SIĘ PO KRAKOWIE? ROZKŁAD JAZDY MPK

06:50

JAK TERAZ WYGLĄDAJĄ KRAKOWSKIE BŁONIA? ZOBACZ OBRAZ NA ŻYWO

06:43

Wtorek jest pierwszym dniem, kiedy w Krakowie zaczną obowiązywać zmiany w ruchu oraz strefy: zamknięte "Błonia" i "Łagiewniki" a także o ograniczonym ruchu - I i II.


06:37

ŚDM: SPRAWDŹ PLAN WYDARZEŃ NA DZIŚ

06:35

Kraków, Brzegi, Częstochowa, Oświęcim. To miejsca, które w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży odwiedzi papież Franciszek. Dziennikarze RMF FM będą na bieżąco relacjonować dla Was najważniejsze wydarzenia ŚDM. Z tej okazji RMF FM uruchomił również specjalne studio przy Błoniach.

06:30

Dziś na krakowskich Błoniach inauguracyjna msza, której przewodniczył będzie kardynał Stanisław Dziwisz. Weźmie w niej udział kilkaset tysięcy osób.

ŚDM: SPRAWDŹ, CO DZIŚ ZAPLANOWANO W KRAKOWIE

MIESZKAŃCY MOGĄ SPAĆ SPOKOJNIE. PRZECZYTAJ ROZMOWĘ Z PREZYDENTEM KRAKOWA JACKIEM MAJCHROWSKIM


06:00

Kierowcy muszą pamiętać o tym, że poruszanie się po Krakowie od dziś będzie bardzo mocno utrudnione. W wielu miejscach ustawiono znaki zakazu ruchu. Niemal całe miasto zostało podzielone na strefy. Obszar całkowicie zamknięty to teren wokół krakowskich Błoń oraz Sanktuarium w Łagiewnikach. Obszary ograniczonego ruchu obowiązują m.in. od lotniska w Balicach do Nowej Huty oraz od ulicy Opolskiej po obwodnicę Krakowa. Wjadą tam tylko mieszkańcy, taksówki oraz komunikacja zbiorowa.

ŚDM UTRUDNIENIA W RUCHU. SPRAWDŹ!