Po tygodniowej przerwie przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych rozpoczęli o 9 negocjacje ze stroną rządową. "Na stole pojawiło się pięć propozycji" – zdradziła Beata Szydło wychodząc z rozmów na przerwę. Związki oświatowe odrzuciły jednak propozycje rządowe. Kilka minut po 14:00 Szydło poinformowała, że rozmowy będą jutro kontynuowane. Jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia, 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli, który – według zapowiedzi – ma trwać również w czasie egzaminów gimnazjalistów i ośmioklasistów.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

15:06

Jesteśmy bliżej porozumienia, związki zaakceptowały trzy z czterech naszych postulatów - ogłosiła po pięciu godzinach rozmów Beata Szydło. Nie mamy żadnych przesłanek, żeby dyskutować o zawieszeniu strajku - odpowiada prezes ZNP. Skąd ta rozbieżność? Dla wicepremier sukcesem jest zgoda związków na zwiększenie dodatków i cofnięcie nowego systemu awansu oraz oceny nauczycieli. Chwali też Solidarność za ograniczenie głodówki. Takie dobrej woli ze strony ZNP nie ma - powiedziała. Ryszard Proksa przyznał, że nauczycielskiej Solidarności do porozumienia brakuje tylko 15-procentowych podwyżek w tym roku. Nie widzimy problemu, żeby podpisać porozumienie z rządem - oświadczył. Nie wycofamy się ze strajku odpowiadają FZZ i ZNP. Mam nadzieję, że strona rządowa dostrzega powagę sytuacji - mówił Sławomir Broniarz.

14:48

Po dzisiejszych rozmowach troje nauczycieli z oświatowej Solidarności prowadzący głodówkę w małopolskim kuratorium oświaty zawiesiło swój protest. Dwie głodują nadal. Jak dowiedział się nasz reporter Marek Wiosło, ma do nich dołączyć niebawem jedna osoba.

14:07

Rozmowy rządu ze związkowcami reprezentującymi nauczycieli zostały przerwane do jutra. Beata Szydło poinformowała na krótkiej konferencji prasowej, że strona związkowa zaakceptowała cztery z pięciu propozycji rządu. ZNP: nie mamy przesłanek do dyskutowania o wstrzymaniu się od strajku; FZZ: propozycja rządu nie przybliża nas do powstrzymania się od protestu. Jedynie oświatowa "Solidarność" jest gotowa podpisać porozumienie z rządem, jeżeli postulat 15 proc. waloryzacji zostanie spełniony. Nie widzimy problemu - oświadczyli związkowcy.

13:07

Według nieoficjalnych informacji związki zawodowe zaproponowały przełożenie rozmów na środowy poranek, albo prowadzenie dalszych negocjacji aż do skutku. Rząd miał na razie odpowiedzieć apelem o zakończenie głodówki i złagodzenie strajku.

Od godziny 11 rząd już ogłaszał dwie przerwy, prawdopodobnie na telefoniczne narady z premierem Mateuszem Morawieckim i dwa razy wracał do negocjacyjnego stołu, z takimi samymi, niezadowalającymi żadnego związku zawodowego propozycjami.

12:01

Przedstawiciele organizacji rodziców przeciwnych zmianom w edukacji wprowadzonym przez rząd PiS przyjechali z całej Polski poprzeć ZNP i Forum Związków Zawodowych w czasie rozmów z rządem.
To walka o przyszłość naszych dzieci - mówią o strajku rodzice.

Egzaminy nie uratują naszych dzieci, kiedy zagraża im cały chory system. Przeciwko niemu właśnie teraz protestujemy - podkreśla Joanna Krysiak z "Zatrzymać edukoszmar".

Z kolei przedstawiciele ZNP przepraszali rodziców i dzieci za utrudnienia. Wiemy o tym, że przyszłość edukacji zależy od dobrej szkoły, dobrego nauczyciela i przede wszystkim dobrze opłaconego - komentowała Wanda Kołtunowicz szefowa świętokrzyskiego ZNP

11:19

Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa stwierdził, że na tę chwilę też nie akceptuje propozycji rządu. Uważamy, że nasze postulaty są realne, nawet w tym budżecie do zrealizowania. Niestety, to co zostało zaproponowane daleko mija się z naszymi postulatami, jakie złożyliśmy rządowi. Oczkujemy na drugą turę, mając nadzieję, że jakaś refleksja nastąpi. Póki co nie akceptujemy tych rozwiązań - powiedział.

11:17

Wysłuchaliśmy propozycji, one są powtórzeniem tego (...) co nauczyciele zanegowali, i co jest powodem tego, że kilkanaście tysięcy szkół i placówek, i kilkaset tysięcy nauczycieli weszło w spór zbiorowy. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie aprobuje propozycji przedstawionej przez premier Szydło. Oczekujemy rzeczywistego wzrostu wynagrodzenia zasadniczego, a nie przerzucania się dodatkami - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

10:58


10:40

Podejście, które zaprezentowała strona rządowa abstrahuje od sytuacji, jaka jest w polskich szkołach, przedszkolach i placówkach. To jest powtórzenie propozycji styczniowo-lutowych z jednym pozytywnym elementem jakim jest skrócenie stażu nauczyciela stażysty (...). Mam nieodparte wrażenie, że strona rządowa ignoruje to, co dzieje się w placówkach (...). Jeżeli rząd 1 kwietnia wychodzi z taką propozycją, to w zasadzie trudno mi znaleźć słowa, żeby to skomentować. Według mnie jest to nieodpowiedzialna postawa i parcie do konfliktu społecznego - komentował propozycje rządu Sławomir Witkowicz z Forum Związków Zawodowych.


10:32

Propozycja uwzględnia postulaty nauczycieli, ale jest też możliwa do realizacji w obecnym budżecie. Pojawiło się na stole pięć propozycji, które w tej chwili strona związkowa chce przeanalizować, będzie się do nich odnosić. To jest m.in. kwestia przyspieszenia podwyżki we wrześniu tego roku - czyli zapowiadanej podwyżki w roku 2020, to są dodatkowe środki dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę, to jest skrócenie stażu - czyli przyspieszenie możliwości awansu nauczycieli (...), to jest określenie minimalnej stawki wynagrodzenia za wychowawstwo (...), no i kolejna rzecz to powrót czy zmiany w ocenianiu nauczycieli i tych wszystkich postulatach dotyczących biurokracji, która jest również dotkliwa dla nauczycieli - powiedziała Beata Szydło wychodząc z rozmów na przerwę.


10:25

Przedstawiliśmy stronie związkowej pięć propozycji - powiedziała przed chwilą Beata Szydło.

10:22

Jedna z nauczycielek - z powodów zdrowotnych - zrezygnowała z protestu głodowego w Małopolskim Kuratorium Oświaty. Głodówkę prowadzi wciąż pięć osób. To ósma doba akcji nauczycieli z oświatowej Solidarności.

10:10

Według "Dziennika Gazety Prawnej" strona rządowa może zaproponować dziś między innymi pomysł na dodatek motywacyjny.

ZNP podchodzi do tego pomysłu z dystansem. Związkowcy podkreślają, że mowa o pieniądzach samorządowych i to nie rząd powinien decydować o ich przeznaczeniu.

Odwoływanie się do kasy samorządowej w sytuacji, gdy brakuje subwencji, gdy trzeba je zwiększyć nie jest rozwiązaniem, które strona rządowa traktowałaby jako próbę wyjścia z tego impasu - ocenił Sławomir Broniarz.

09:48

My oczywiście przedstawiamy swoje propozycje. Natomiast tym warunkiem, który dla strony rządowej jest w tej chwili podstawowym to, żeby egzaminy odbyły się w normalnym trybie, żeby młodzież i dzieci mogły przystąpić do egzaminów zgodnie z zasadami, do których się przygotowują i na to czekamy. A to, jak te rozmowy się potoczą, zobaczymy. Mam nadzieję, że się porozumiemy - podkreślała Beata Szydło na briefingu prasowym. 

Egzaminy są priorytetem, nie może być sytuacji, że młodzi ludzie, uczniowie nie będą mieli szansy na zdanie egzaminu, co będzie oznaczało, też kontynuowania swojej nauki, ze względu na to, że w tej chwili ze sobą powinny rozmawiać dorośli. My rozwiązujemy swoje sprawy a egzaminy niech się toczą swoim trybem - zaznaczyła wicepremier. 

09:37

W spotkaniu uczestniczą m.in. wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Stronę związkową reprezentują m.in.: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias i szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

09:27

W zeszłym tygodniu wszystkie związki zawodowe przesłały rządowi swoje propozycje na piśmie. ZNP i FZZ maja wspólny postulat - podwyżki pensji wszystkich pracowników o tysiąc złotych.

Solidarność, która wcześniej chciała dwóch podwyżek: o 15 procent co roku, teraz chce jednorazowego wzrostu płac tej wysokości w tym roku i zmiany systemu wynagrodzeń. 

08:58

Sławomir Broniarz pytany przed rozpoczęciem rozmów skąd wynikają rozbieżności w wynikach referendum strajkowego podanych przez MEN i ZNP. Związek podał, że 79,5 proc. szkół i przedszkoli w Polsce zamierza uczestniczyć w strajku. Według danych przekazanych przez MEN odsetek szkół, w których przeprowadzono referenda strajkowe wynosi 58,7 proc., pozwy zbiorowe ogłosiło 42,76 proc. szkół. Proszę pytać Ministerstwo Edukacji Narodowej. Stanowisko ZNP wynika z danych, które przekazały nam struktury samorządowe zlokalizowane w każdej gminie. MEN powołuje się na PIP (...) MEN od 1 stycznia do 15 marca nie oczekiwało informacji od PIP, a kuratorzy zakończyli swoje sprawozdanie 18 marca - powiedział Broniarz.

08:47

O możliwym strajku nauczycieli z Robertem Mazurkiem rozmawiał dziś w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk. "Egzaminy w tym roku się odbędą, jestem przekonany, że nauczyciele są odpowiedzialni, nie będą podejmowali działań, które narażą dzieci na dodatkowy stres. W czasie egzaminów mamy dostatecznie dużo stresujących sytuacji" - zapewniał szef kancelarii premiera. 

08:44

Posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego ma ruszyć o godzinie 9. "Rząd pokazuje tu pełną otwartość, chcemy rozmawiać, przyjdziemy z propozycjami" - zapowiadała w niedzielę minister pracy Elżbieta Rafalska.