Nie mistrzostwa Europy, ale turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich - to najważniejsza i docelowa impreza sezonu dla siatkarskiej reprezentacji Polski. Choć Biało-czerwoni są aktualnymi mistrzami świata, nie otrzymali przepustki na imprezę czterolecia. O kwalifikację powalczą od 9 do 11 sierpnia w Gdańsku. Polacy w turnieju kwalifikacyjnym zagrają z Francją, Słowenią i Tunezją. Awans wywalczy zwycięzca turnieju. W razie niepowodzenia, o awans na Igrzyska Polacy będą walczyć na turnieju kontynentalnym w przyszłym roku.

Każdy chce być mistrzem olimpijskim. Każdy chce zdobyć medal na igrzyskach. To najważniejsza impreza na świecie. Nawet mistrzostwo świata, mistrzostwo Europy czy wygranie Ligi Narodów nie jest tak doceniane jak medal igrzysk. Wszyscy to wiemy i tak jest w każdym sporcie - mówi prezes Jacek Kasprzyk.

To właśnie dlatego sierpniowy turniej traktowany jest przez związek i sztab reprezentacji z wyjątkową powagą. Dziwić może jedynie fakt, że mistrz świata nie dostaje automatycznie kwalifikacji na najważniejsza imprezę czterolecia. Dlaczego tak jest?

Niestety takie są wymogi FIVB, którym musimy się podporządkować. W FIVB zrzeszonych jest ponad 200 federacji. Czy to Kenia, czy Uganda, czy Polska - każdy ma jeden głos. Jako Europa mamy również najmniej głosów, bo jest ich nieco ponad 50. Afryka ma już więcej. To kwestia braku parytetów. Istnieją parytety dla kobiet w zarządzie federacji. Uważam, że takie parytety powinny być dla Europy w kwalifikacjach do mistrzostw świata i igrzysk. Jednak wciąż jesteśmy przegłosowywani przez te koalicję. Ci słabsi też chcą uczestniczyć w takich imprezach (...) Każdy turniej mistrzowski to powinien być top topów. Najlepsi powinni tam grać, a nie ci, którzy przegłosowali miejsce tylko dlatego, że są spoza Europy - mówi prezes Jacek Kasprzyk.

Terminarz reprezentacji Polski:

Liga Narodów:

I turniej (KATOWICE, 31 maja - 2 czerwca): Polska, USA, Brazylia, Australia

II turniej (Chiny, 7-9 czerwca): Chiny, Polska, Bułgaria, Francja

III turniej (Iran, 14-16 czerwca): Iran, Polska, Rosja, Kanada

IV turniej (Włochy, 21-23 czerwca): Włochy, Polska, Serbia, Argentyna

V turniej (Niemcy, 28-30 czerwca): Niemcy, Polska, Japonia, Portugalia

Final Six: Stany Zjednoczone, 10-14 lipca

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera - termin jeszcze nie ogłoszony

Turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich 2020 (9-11 sierpnia): Polska, Francja, Słowenia, Tunezja

Mistrzostwa Europy 2019:

13.09, Polska - Estonia
15.09, Polska - Holandia
16.09, Polska - Czechy
17.09, Polska - Czarnogóra
19.09, Polska - Ukraina

Opracowanie: