Vital Heynen wybrał 14 zawodników, na prestiżowy Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera. W Krakowie od czwartku do soboty biało-czerwoni rozegrają trzy spotkania. Wśród wybrańców Heynena nie ma dwóch zawodników, którzy trenowali z kadrą w Zakopanem. To Bartosz Bednorz i Jakub Kochanowski.

Początkowo wydawało się, że Vital Heynen skreśli dziś z 16-osobowej listy jednego zawodnika, by w Krakowie mieć do dyspozycji 15 siatkarzy. Ostatecznie Belg postanowił od razu zrezygnować z dwóch zawodników. Skład, który poznaliśmy, będzie także "14" na kwalifikacje olimpijskie. Ten turniej w Gdańsku rozpocznie się za 10 dni.

Wiadomo było, że Heynen skreśli kogoś z grona przyjmujących i środkowych. Ostatecznie szkoleniowiec zdecydował, że do 14-osobowego składu wystarczy mu trzech środkowych. Obok Mateusz Bieńka i Piotra Nowakowskiego tym trzecim będzie Karol Kłos, który z bardzo dobrej strony pokazał się choćby podczas turniej finałowego Ligi Narodów w Chicago. Poza składem znalazł się z kolei mistrz świata z ubiegłego roku Jakub Kochanowski.

Do składu nie załapał się także przyjmujący Bartosz Bednorz. W jego przypadku wyróżniająca się gra w USA okazała się niewystarczająca, ale na tej pozycji w reprezentacji zrobiło się naprawdę tłoczno. Jedno miejsce zajął Wilfredo Leon. Poza tym Heynen postawił na zaufanych ludzi: Michała Kubiaka, Bartosza Kwolka, Aleksandra Śliwkę i Artura Szalpuka. Kwolek i Szalpuk ostatnio nie byli w topowej formie, ale selekcjoner najwyraźniej uznał, że lepiej postawić na siatkarzy, którzy w poprzednim sezonie grali w najważniejszych meczach kadry.

Na Memoriale Huberta Wagnera biało-czerwoni zagrają w czwartek z Serbią a w kolejnych dniach z Brazylią i Finlandią. W kwalifikacjach olimpijskich od 9 do 11 sierpnia rywalami naszej kadry będą reprezentacje Tunezji, Słowenii i Francji.

Skład reprezentacji Polski na Memoriał Huberta Wagnera

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz

Libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek

Atakujący: Dawid Konarski, Maciej Muzaj

Przyjmujący: Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka

Środkowi: Mateusz Bieniek, Piotr Nowakowski, Karol Kłos

Opracowanie: