"Załamanie się systemu liczenia głosów jest zjawiskiem skandalicznym, kompromitującym. Nie ma jednak nic wspólnego z tym, czy wybory samorządowe przeprowadzono uczciwie" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. W wywiadzie dla Telewizji Polskiej podkreślił, że "błędy popełnione przez PKW można nazywać najostrzejszymi terminami". "Załamanie się systemu liczenia głosów, to jest zjawisko skandaliczne, to jest zjawisko kompromitujące. Wydaje mi się, że z tego członkowie PKW wyciągają wnioski, bo wpływają wnioski o podanie się do dymisji" - dodał.

W piątek dymisję złożył szef PKW Stefan Jaworski. Prezydent zapowiedział, że tę dymisję przyjmie. Bronisław Komorowski zastrzegł równocześnie, że w tym momencie priorytetem jest dokończenie wyborów samorządowych. Wszystkie te wnioski muszą być rozpatrywane z punktu widzenia zasadniczego celu, jakim jest dokończenie wyborów. Muszą być wybory dokończone, komisja musi cieszyć się choćby ograniczonym komfortem pracy, żeby wybory liczone nie poprzez system komputerowy zostały rozstrzygnięte - powiedział. Dodał, że ważne jest też rozstrzygnięcie drugiej tury.

Trzeba pamiętać, że skandal, który się zdarzył z załamaniem systemu liczenia głosów, nie ma nic wspólnego z tym, czy te wybory są przeprowadzone uczciwie i są wiarygodne. Od oceny wiarygodności wyborów nie są politycy, są sędziowie i sądy - dodał. Podkreślił, że osoby, które uważają, że "coś zostało sfałszowane" powinny zgłosić się do prokuratury i sądu.

"Protesty wyborcze będą rozstrzygać sądy"

Teraz trzeba policzyć głosy i poznać wynik wyborów; ewentualne protesty wyborcze powinny rozstrzygać sądy, a po wyborach trzeba wyciągnąć wnioski i usprawniać pracę PKW - twierdzi Bronisław Komorowski. Teraz trzeba doprowadzić do zakończenia wyborów, czyli ogłoszenia wyników, policzenia wszystkich głosów. Jeżeli będą jakiekolwiek protesty wyborcze - do sądów, sądy mają to rozstrzygać. To ma być legalnie, po Bożemu, zgodnie z prawem - sądy będą rozstrzygały, a nie politycy. Następnie trzeba wyciągnąć wnioski z tego, co się zdarzyło, a zdarzyło się masę złego. Trzeba usprawnić Państwową Komisję Wyborczą, trzeba zmienić w niej niektóre mechanizmy i rozpocząć rozmowy, dyskusje, czy nie iść w zupełną zmianę modelu systemu organizowania głosowań w Polsce - powiedział Bronisław Komorowski w rozmowie z TVP.

Dodał, że potrzebna jest zmiana ordynacji wyborczej, a nad projektem nowych rozwiązań pracują prawnicy w Kancelarii Prezydenta. Zaznaczył też, że propozycje będą konsultowane z najwybitniejszymi polskim prawnikami i konstytucjonalistami.

W moim przekonaniu, w następnym ruchu oczywiście - zmiany personalne. One już się dokonują, ale dokonują się w zgodzie z prawem i logiką systemu demokratycznego. Natomiast dzisiaj żądanie wywrócenia stolika, w sensie zablokowania pracy PKW przez gwałtowną rewolucję, wymuszanie dymisji, to jest po prostu szaleństwo, bo wiadomo, że to się skończy tym, ze głosy nie będą policzone albo, że będą jeszcze większe opóźnienia - tłumaczył. Widać gołym okiem, że niektóre radykalne, ekstremistyczne środowiska dążą do tego, żeby zagospodarować dramat, przykrość, kłopot, skandal, jakim jest zawalenie się systemu liczenia głosów, żeby próbować Polakom wmówić, że ktoś oszukał wyborczo. Kto? Komputer? Sędzia PKW? Jeżeli ktoś oszukał, to trzeba iść natychmiast do prokuratury i natychmiast zgłaszać sprawę w sądzie, na razie nikt tego nie zrobił - podkreślił prezydent.

Nie należy siać wiatru i budować nieufności do demokracji polskiej, bo potem się nie można nawet zdziwić, że znajdą się jeszcze bardziej od nich radykalni, jeszcze bardziej nieufni i bardziej skłonni do kwestionowania mechanizmu demokratycznego w całości - przekonywał Bronisław Komorowski.

Jak dodał prezydent, warto, żeby przynajmniej niektórzy sobie przypomnieli, jak to było z wyborami w 1922 roku prezydenta Gabriela Narutowicza. Tam też zaczęło się od tego, że normalne cywilizowane partie opozycyjne zakwestionowały demokratyczny wynik wyborów i uruchomiły ulicę, żywioły, na którymi same nie były już w stanie zapanować. I czym się skończyło? Śmiercią Gabriela Narutowicza. I potem ci sami liderzy partii, którzy najpierw uruchamiali protesty społeczne, demonstracje, wypuścili tego dżina z butelki, powiedzieli +my z tym nie mamy nic wspólnego, to nie my+, tylko, że było już za późno - powiedział prezydent.