Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest już w Polsce - dowiedział się reporter RMF FM. Ukraiński przywódca będzie dziś m.in. rozmawiał w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą.

O godzinie 11 prezydent Andrzeja Duda oficjalnie przywita Wołodymira Zełenskiego w Pałacu Prezydenckim i od tego rozpocznie się maraton politycznych konsultacji: między głowami państw, delegacji, a także ministrów w ramach konsultacji międzyrządowych.

Tematy rozmów są oczywiste: militarna pomoc dla Ukrainy, omówienie strategii, ale także powojenna odbudowa i droga Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO. 

Symbolicznie najważniejsze będzie ostatnie zaplanowane wydarzenie, czyli spotkanie na dziedzińcu Zamku Królewskiego, które zaplanowano na godzinę 18.

Przydacz o rozmowie Dudy z Zełenskim

Podczas dzisiejszego briefingu przed Pałacem Prezydenckim szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podkreślił, że oczywistym kontekstem wizyty Zełenskiego w Polsce jest sytuacja bezpieczeństwa, także spodziewana rosyjska ofensywa i działania obronne Ukrainy.

Prezydenci będą rozmawiali o tym, jak zachować to wsparcie Zachodu, jak zachować jedność europejską, jedność euroatlantycką, to co udało nam się wypracować od początku wojny. Dziś istnieje  konieczność, aby umacniać tę jedność, bo w naturalny sposób rosyjska propaganda i Rosja próbuje rozbić naszą współpracę - zaznaczył Przydacz.

Mówił, że prezydenci Polski i Ukrainy będą rozmawiać w ogóle o sytuacji bezpieczeństwa, o tym, co się dzieje na Ukrainie i o sytuacji w całym regionie.

Drugim ważnym tematem, będą tematy gospodarcze. Zarówno na rozmowach w Pałacu (Prezydenckim) jak i później w ramach forum polsko-ukraińskiego prezydenci będą starać się nakreślić pewien plan działań na przyszłość, tak żeby polscy przedsiębiorcy także z uwagi na bliskość kulturową, na bliskość granicy, także z uwagi na ich zaangażowanie przez ostatnie miesiące w pomoc uchodźcom ukraińskim, aby mieli szansę na realizację także i swoich działań biznesowych w przyszłości na Ukrainie - powiedział Przydacz.

Dodał, że trzecim tematem będą tematy historyczne. Ten dialog historyczny zawsze jest ważnym elementem rozmów pana prezydenta Andrzeja Dudy, musimy pamiętać, że pamieć historyczna dla Polaków i szacunek dla naszej historii jest dla nas wszystkich niezmiernie ważny - podkreślił prezydencki minister.

Przydacz poinformował również, że polska i ukraińska para prezydencka spotka się z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Prezydenci wspólnie z małżonkami spotkają się także z grupą osób zaangażowanych przez te ostatnie miesiące w pomoc ukraińskim uchodźcom. Prezydent Duda i prezydent Zełenski chcieliby podziękować całemu polskiemu narodowi za to, co w ostatnich miesiącach zrobił, z przyczyn obiektywnych nie jest to możliwe. Dlatego będzie pewnego rodzaju reprezentacja różnych osób, z różnych województw, z różnych regionów Polski, z różnych instytucji i do takiego spotkania dojdzie, jak się spodziewany także w charakterze podziękowań za to wsparcie - przekazał prezydencki minister.

Umowa w sprawie odbudowy Ukrainy

O 15:30 premier Mateusz Morawiecki i prezydent Zełenski podpiszą umowę o włączeniu polskich firm w odbudowę Ukrainy - dowiedział się nasz reporter. 

Polscy przedsiębiorcy mają otrzymać preferencje i szybszą ściężkę otrzymywania kontraktów.

Wiele polskich firm od dawna już się tym zajmuje. Formalną misję odbudowy Ukrainy organizuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Zgłosiło się około 2 tysięcy polskich firm. To niewiele, patrząc na to, że zgłoszenia przyjmowane są od czerwca zeszłego roku.

Polscy przedsiębiorcy jednak często organizują sobie zlecenia samodzielnie. W Ukrainie wiele polskich firm działa z sukcesami. Chociażby takie potęgi budowlane jak Barlike, Blachy Pruszyński, Cersanit. Cały czas aktywny jest tam także nasz sektor finansowy, czyli PKO BP i PZU.

Bardzo dużo zamówień zdobywają także małe polskie firmy budowlane. Im dzisiejsze polsko-ukraińskie porozumienie ma pomóc, zdejmując część formalności. Na przykład dotyczących uzyskiwania pozwoleń.

Plan wizyty Zełenskiego w Polsce

Jak ustalił RMF FM, wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce oficjalnie zacznie się przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, gdzie Andrzej Duda powita ukraińskiego prezydenta i jego żonę. Potem panowie udadzą się na wspólne rozmowy, po których nastąpi krótka debata gospodarcza firm polskich i ukraińskich.

Następnie odbędzie się wspólna konferencja obu prezydentów i Wołodymyr Zełenski przeniesie się do kancelarii premiera. Tam dwa ważne punkty. Pierwszy to polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Z Zełenskim przyjeżdża bowiem kilku ministrów.

Całość zwieńczona zostanie podpisaniem porozumienia o formalnym uwzględnieniu polskich przedsiębiorców przy odbudowie Ukrainy. Ma powstać cały mechanizm współpracy.

Ostatni punkt wizyty - najbardziej spektakularny, o godz. 18 - to przemówienie prezydentów Polski i Ukrainy na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Przed zamkiem wystawiony zostanie wielki ekran, gdzie każdy chętny będzie mógł oglądać przemówienia, a może nawet będzie i szansa zobaczenia Wołodymyra Zełenskiego na żywo.

O zaplanowanej na środę oficjalnej wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce - na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował w poniedziałek w RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Jak zapowiedział, prezydent Zełenski spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, by porozmawiać na temat kwestii bezpieczeństwa, gospodarczych czy politycznych i historycznych.

Opracowanie: