Od godziny 6 trwa napełnianie wodą kolejnego polderu przed Wrocławiem - Blizanowice-Trestno. Będzie również zalewany polder Oławka. Fala kulminacyjna ma przejść przez Wrocław jutro rano i w związku z tym może dojść do zalania kilku ulic miasta.

Od wczoraj obowiązuje alarm powodziowy dla Wrocławia i powiatów: wrocławskiego, średzkiego, trzebnickiego.

W związku z "przejściem" fali kulminacyjnej przez Wrocław, zostanie zalana ul. Opatowicka z jednej strony. Natomiast w związku z zalaniem polderu Blizanowice-Trestno od reszty miasta zostaną odcięte peryferyjne osiedla: Nowy Dom, Opatowice, Blizanowice, Trestno i Mokry Dwór. Mieszkańcom zagrożonych osiedli proponuje się ewakuację. Jak informuje miejskie centrum zarządzania kryzysowego, sytuacja taka może nastąpić już dziś w godzinach przedpołudniowych.

Tymczasem polder Lipki-Oława, którego napełnianie wodą trwa od wczoraj, jest już prawie pełny. Jak poinformował Dariusz Wojtasik z Centrum Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, drogi dojazdowe do wsi Stary Otok i Stary Górnik są już pod wodą. Obecnie nie wiadomo, ile domów zostało podtopionych.

Z około 250 mieszkańców obu wsi na ewakuację zdecydowały się tylko dwie osoby w podeszłym wieku. Pozostali mieszkańcy zostali w domach i przygotowywali się na nadejście fali kulminacyjnej, która u nich ma być jeszcze w czwartek.

W regionie pozostają zamknięte drogi: gminna nr 1933D (powiat wrocławski) - z powodu zalania przez rzekę Oławę na odcinku 50 m pomiędzy miejscowościami Groblice i Kotowice. Policja wyznaczyła objazd do Wrocławia przez Oławę. Droga gminna nr 17670D Marcinkowice-Zakrzów zalana na odcinku ok. 10 m warstwą 15 cm wody. Wyznaczono objazd przez Oławę. Droga powiatowa nr 455 Jelcz-Oława. Zamknięta na odcinku ok. 400 m z powodu zalania. Objazd przez Janików.

Wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec zwrócił się z prośbą do ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zwiększenie budżetu wojewody na rok 2010 o milion 600 tys. zł. Pieniądze te przekazane będą na walkę z powodzią w regionie.

Wojewoda poinformował o możliwości pomocy finansowej dla właścicieli zalanych gospodarstw w wysokości po 6 tys. zł. Pomoc będzie wypłacana za pośrednictwem samorządów, gdy oszacowane zostaną straty w zalanych gospodarstwach.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmieniła się sytuacja od wczoraj.

Sprawdź aktualizowaną na bieżąco informację "Polska pod wodą - informacje od Was minuta po minucie". Poinformuj nas i innych! Mapa powstała na podstawie informacji nadesłanych przez słuchaczy i internautów RMF FM na Gorącą Linię.


Pokaż Powódź 2010 - 18 V 2010 na większej mapie