Polskę i Czechy łączy solidarność międzyludzka i historyczna - mówił podczas mszy na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Apelował o solidarność z poszkodowanym w powodzi w obu krajach.

Prezydenci Polski i Czech - Bronisław Komorowski i Vaclav Klaus - oraz marszałek Sejmu wzięli udział w mszy na Śnieżce w dniu św. Wawrzyńca - patrona przewodników oraz ratowników sudeckich. Łączy nas solidarność międzyludzka, która w górach jest najważniejsza, a także solidarność historyczna, najpierw polsko-czechosłowacka, a potem polsko-czesko-słowacka, która jest niezwykle ważna również dzisiaj - mówił marszałek. Schetyna dodał, że obecnie powinniśmy być solidarni z tymi, którzy zostali poszkodowani przez powódź w Czechach i Polsce.

Z kolei prezydent Czech Vaclav Klaus podkreślił, że spotkania na Śnieżce to już tradycja i jest bardzo zadowolony z faktu, że staje się ona coraz silniejsza. To pierwszy raz, kiedy spotykają się tutaj dwaj prezydenci, cieszę się, że spotkaliśmy się z prezydentem Komorowskim właśnie tutaj. Zrobimy wszystko, żeby stosunki między oboma naszymi krajami, były jak najlepsze - powiedział Klaus.