W przyszłym tygodniu już wszyscy powodzianie z Sandomierza powinni mieć wypłacone zasiłki do 100 tysięcy złotych. Pieniądze mogą przeznaczyć na remont zniszczonych domów. Do tej pory Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wypłacił już prawie 550 takich zasiłków. W kolejce wciąż czeka jednak ponad 100 osób.

Oczekujący na pomoc nie kryją zdenerwowania. Jak to możliwe, że sąsiad dostał trzy tygodnie temu, a ja do tej pory nie dostałam? - pyta w rozmowie z reporterem RMF FM jedna z powodzianek z ulicy Portowej: Jeszcze nie mam decyzji i nie wiem, jaki remont przeprowadzę. I kiedy się to zrobi? Jak przyjdzie mróz?.

Urzędnicy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej tłumaczą, że wydają każdego dnia tyle decyzji, ile są w stanie opracować. Są też uzależnieni od tempa napływania wycen rzeczoznawców. Jeśli mamy wycenę, to decyzja jest prawie od ręki. Jest to kwestia 2-3 dni. Ale są takie sytuacje, kiedy sytuacja prawna jest nieuregulowana… wtedy ta procedura troszkę się wydłuża - mówi Dorota Tarnawska z sandomierskiego MOPS-u.

W przyszłym tygodniu - jak zapewnia MOPS - wszystkie zasiłki powinny być już wypłacone.