Spokojnie przechodzi przez Słubice w Lubuskiem fala kulminacyjna na Odrze. Rzeka nie osiągnęła tam przewidywanego stanu maksymalnego. Obecnie ma poziom około 574 cm i zaczęła już opadać. Wały wytrzymują i nie ma poważnych podtopień. Teraz fala zbliża się do Kostrzyna nad Odrą.

Fala przechodzi spokojnie również przez powiat słubicki, a w pozostałych powiatach - między innymi nowosolskim i krośnieńskim - Odra zaczęła opadać. Jednak wszędzie, gdzie istnieje zagrożenie powodziowe, wały są pod szczególnym nadzorem, a strażacy, żołnierze i okoliczni mieszkańcy szybko likwidują przesiąki.

Na nadejście fali powodziowej oczekuje teraz Kostrzyn nad Odrą. Umacniane są tam m.in. brzegi Warty, która wpada w tym miejscu do Odry. Obserwujemy m.in. zachowanie rzek w Kostrzynie i zjawisko tzw. cofki na Warcie, wywołane wysokim stanem Odry. Wygląda jednak na to, że fale kulminacyjne na tych rzekach rozminą się. Ta na Warcie spodziewana jest za kilak dni - poinformował rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w powodzi, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmienia się sytuacja. Przysyłajcie też wiadomości, gdzie i jaka pomoc jest potrzebna, a także jaki rodzaj pomocy możecie zaoferować.