Nadal w 17 gminach w Łódzkiem obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W gminie Świnice Warckie dla powodzian i osób, które pomagają w usuwaniu skutków przejścia wielkiej wody, zorganizowano punkty szczepień przeciwko tężcowi. Reporterka RMF FM sprawdziła, jak funkcjonują.

Teraz, kiedy woda powoli opada, a powodzianie zaczynają porządkowanie domów, posesji i budynków gospodarczych, zagrożenie tężcem jest największe. Wystarczy małe skaleczenie i kontakt z brudną wodą lub sprzętem, by doszło do zakażenia.

Można by się więc spodziewać, że w Świnicach Warckich, gdzie dalej występuje zagrożenie powodzią, punkt szczepień przeciwko tężcowi będzie czynny nawet w sobotę. Tymczasem wiejska przychodnia, gdzie powinny być wykonywane szczepienia, jest zamknięta na cztery spusty.

Nie ma też żadnej kartki z informacją o możliwości skorzystania z bezpłatnej szczepionki. Mieszkańcy są zdezorientowani. Może będą te szczepionki, ale na razie nic o tym nie wiemy. Na naszym terenie w ogóle nie jest nagłośnione, żeby były szczepienia - mówi jedna z mieszkanek.

O szczepieniach przeciwtężcowych informuje Wojewódzka Stacja Sanepidu w Łodzi. Teoretycznie takich punktów powinno być w całym województwie prawie 100. Niestety znów teoria jest daleka od praktyki.