Sytuacja jest dramatyczna, przegrywamy z wodą w miejscach, gdzie wały był już uszkodzone - stwierdził Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej. Jak ocenił, najtrudniejsze warunki są w województwach małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.

Zobacz również:

Jak podkreślił, wały są nasiąknięte wodą i osłabione poprzednią powodzią, dlatego nie wytrzymują kolejnego naporu wody. W woj. małopolskim najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach Dąbrowa Tarnowska, Gorlice, Wieliczka, Nowy Sącz, Brzesko. Opady były tak silne, że przykładowo poziom jednej z tamtejszych rzek - Białej wzrósł o trzy metry. Podtopionych jest kilkadziesiąt miejscowości, kilkaset osób ewakuowano - dodał Frątczak. Jak zaznaczył, nawałnice połamały też drzewa. Nadal dużym problem w tym rejonie są także osuwiska.

Ciężko jest na Podkarpaciu. Opady sięgnęły tam 70 litrów na metrów kwadratowych. Nie wytrzymał m.in. wał na rzece Wisła w miejscowości Zalesie Gorzyckie. Pękł też wał na rzece Łęg w miejscowości Trzęśń - stwierdził.

Podkreślił, że z kolejną falą wezbraniową walczy Sandomierz. Ludzie jednak nie chcą się ewakuować. Z 2 tys., którym to zaproponowano ewakuowały się tylko 3 osoby - dodał Frątczak. Sytuacja jest bardzo zła. Przegrywam tam, gdzie wały były już rozmyte, pęknięte - zaznaczył.

Pogodny weekend, kolejne burze w przyszłym tygodniu

Aż do wieczora ma padać na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najbliższe dwa dni mają być pogodne, ale chłodne. Deszczu spadnie niewiele. W niedzielę burze przewidywane są tylko na Mazurach.

Niestety, w następnym tygodniu wróci deszcz. W poniedziałek burze przejdą nad północno-zachodnią Polską. We wtorek burzowo będzie w całym kraju. W środę i czwartek burze i ulewy znów dadzą się we znaki mieszkańcom południowej i wschodniej Polski. Będzie natomiast upalnie, nawet do 29 st. C.