Radosław Sikorski odniósł się do ujawnionego przez media, pochodzącego z nielegalnych podsłuchów, fragmentu rozmowy z Jackiem Rostowskim, w której miał stwierdzić, że Polacy mają "płytką dumę i niską ocenę" i cechuje ich "murzyńskość". Szef dyplomacji zamieścił na Twitterze link do definicji sformułowanej przez Wikipedię, zgodnie z którą "murzyńskość to ruch literacki i polityczny, zapoczątkowany w 1930 roku w Paryżu w odpowiedzi na rozwój francuskiego kolonializmu i rasizmu".

Murzyńskość = Négritude – Wikipedia, wolna encyklopedia  - napisał Sikorski na swoim profilu na Twitterze i pod tym zdaniem zamieścił link do Wikipedii. Tam możemy przeczytać, że wspomniany "Négritude" to ruch literacki i polityczny, zapoczątkowany w 1930 roku roku w Paryżu w odpowiedzi na rozwój francuskiego kolonializmu i rasizmu. Jego twórcami byli Leopald Sedar Senghor - poeta, przyszły prezydent Senegalu, Ajmie Cesaire - poeta, późniejszy czołowy polityk martynikański oraz Leon Damas z Gujany Francuskiej.

"Zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy, kompletni frajerzy"

We fragmencie zapisu rozmowy, który "Wprost" udostępnił w niedzielę mediom, Sikorski przedstawia byłemu ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu opis stosunków polsko-amerykańskich. Minister spraw zagranicznych nie ma wątpliwości, że polityka prowadzona przez premiera i szefa MON jest błędem. Bullshit, skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy, kompletni frajerzy - mówi Sikorski w rozmowie, do której dotarł TVN24. Następnie rozmowa schodzi na temat mentalności Polaków. Problem w Polsce jest, że mamy płytką dumę i niską ocenę. Taka murzyńskość - ocenia Sikorski.

(MarK)