Nikomu nie uda się zatrzymać polskiego rządu w walce o polskie interesy gospodarcze - powiedział dziennikarzom w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, komentując sprawę podsłuchów. Podkreślił, że "rząd polski powołuje naród i Sejm, a nie jacyś przestępcy".

Nikomu nie uda się zatrzymać polskiego rządu w walce o polskie interesy gospodarcze. Nikt w Polsce nie jest ponad prawem, ani my politycy, ani przedsiębiorcy, ani dziennikarze. Demokracja polega na tym, że rząd polski powołuje naród i Sejm, a nie jacyś przestępcy, czy to krajowi, czy zagraniczni - powiedział dziennikarzom Sikorski, który pojechał do Brukseli na posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Tygodnik "Wprost" upublicznił niedawno podsłuchane rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i szefa NBP Marka Belki oraz byłego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza i byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. O nowych podsłuchach rozmów - szefa MSZ Radosława Sikorskiego i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, byłego rzecznika rządu Pawła Grasia, ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, wiceministra w tym resorcie Zdzisława Gawlika i prezesa PKN Orlen Jacka Krawca - napisał "Wprost" w poniedziałek.

Prokuratura prowadzi obecnie śledztwo w sprawie nielegalnego podsłuchiwania polityków. Dwóm osobom - Łukaszowi N., menedżerowi z restauracji Sowa i przyjaciele, oraz Konradowi L., kelnerowi z restauracji Amber Room - postawiła zarzuty. We wtorek poinformowała o zatrzymaniu jeszcze dwóch osób.

Sikorski o "nic niewartym" sojuszu z USA

W rozmowie z Jackiem Rostowskim, której zapis ujawnił "Wprost", szef polskiej dyplomacji komentuje m.in. relacje Polski i USA. Nie ma wątpliwości - jak napisał tygodnik - że polityka prowadzona przez premiera i szefa MON jest błędem. Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa - mówi Sikorski. Bullshit kompletny. Skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, i będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy. Kompletni frajerzy - komentuje. PRZECZYTAJ WIĘCEJ

W rozmowie pojawia się również m.in. temat Prawa i Sprawiedliwości. Ty, ja uważam, że można zaj...ać PiS komisją specjalną w sprawie Macierewicza. (...) Kaczyński się przyspawał do Macierewicza i teraz trzeba Macierewiczem ich obu na dno pociągnąć. To, co jest w materiałach prokuratorskich, jest miażdżące. Można zrobić dwuletni cyrk. I niech oni się tłumaczą. Tam są straszne rzeczy. Wiem, bo byłem przy tym - stwierdza Sikorski. PRZECZYTAJ WIĘCEJ