Ponad dwa miliony Polaków rozliczyło się przez internet - wynika z danych Ministerstwa Finansów. 30 kwietnia jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem. Dwa miliony zeznań to o sto procent więcej e-rozliczeń niż w 2010 roku.

Osoby, które nie złożą zeznania w terminie mogą spodziewać się m.in. finansowych konsekwencji. Za spóźnienie grozi grzywna od 150 do nawet 30 tysięcy złotych. Taka sankcja nie jest jednak obowiązkowa. Jeżeli urzędnicy zapytają nas o powód spóźnienia, a my kulturalnie się wytłumaczymy, to może skończyć się na pouczeniu.

Są jednak i inne konsekwencje. Wysłanie PIT-a po północy oznacza, że na ten rok tracimy na przykład możliwość rozliczenia się z małżonkiem. Samotni rodzice nie będą natomiast mogli rozliczyć się z dzieckiem. Spóźnienie uniemożliwi nam także przekazanie 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Jakie ulgi, jakie rozliczenia

W rozliczeniu za 2011 r. można skorzystać z ulg odliczanych od podatku i od dochodu. Od podatku można odliczyć składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki, w tym składki zapłacone za granicą.

Podatek zmniejsza też ulga na dzieci. Odliczeniu podlega kwota 1112,04 zł na każde dziecko za rok, niezależnie od liczby posiadanych pociech. Od podatku odliczone mogą być też wydatki poniesione na ubezpieczenie społeczne osoby zatrudnionej w ramach umowy zawartej przed 1 stycznia 2007 roku.

Z kolei od dochodu można odliczyć m.in.: obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne, potrącone ze środków podatnika, ulgę internetową (w wysokości do 760 zł), ulgę rehabilitacyjną (np. wydatki na zakup leków, których stosowanie zlecił lekarz specjalista, na zabiegi rehabilitacyjne), czy darowizny przekazane: na cele pożytku publicznego czy na cele kultu religijnego (np. na budowę kościoła).

Odliczana od dochodu jest także ulga dla honorowych krwiodawców - w wysokości 130 zł za każdy litr oddanej krwi lub osocza. Kontynuować odliczanie z tytułu tzw. ulgi odsetkowej mogą osoby, które do 31 grudnia 2006 r. podpisały stosowną umowę o kredyt czy pożyczkę mieszkaniową.

Zobacz specjalny raport podatkowy RMF24.