Znamy już filmy, które powalczą o Krakowską Nagrodę Filmową podczas piątej edycji Międzynarodowego Festiwau Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA. Nagrodę w wysokości 100.000 dolarów przyzna międzynarodowe jury pod przewodnictwem Andrzeja Żuławskiego. Konkurs Główny "Wytyczanie Drogi" obejmie łącznie 12 produkcji z całego świata, które powstały w 2011 i 2012 roku.

Festiwalowa publiczność zobaczy najnowsze filmy, o których teraz gorąco dyskutuje się na świecie. Pierwszym z nich jest "Avalon""Axel Peterséna. Obraz przedstawia historię zwolnionego z więzienia mężczyzny po sześćdziesiątce, który zakłada wraz z siostrą klub tenisowy. Perfidny los stawia jednak przed nim niespodziewane dylematy moralne.

Wśród innych propozycji festiwalowych znajdzie się "Bellflower" Evana Glodella - stylowa zabawa konwencją filmów science fiction, w której dwóch przyjaciół - zagorzałych fanów "Mad Maxa" - wyrusza w przedziwną podróż pełną namiętności i przemocy. Kolejnym filmem festiwalu będzie "Electrick Children", w którym reżyserka Rebecca Thomas kreśli portret ekscentrycznej mormońskiej dziewczyny. Bohaterce wydaje się, że zachodzi w ciążę z głosem śpiewającym wielki hit na kasecie magnetofonowej.

W Konkursie Głównym pojawi się także "An Oversimplification of Her Beauty" Terence'a Nance'a. Ten film zawiera analizę stanu zakochania, a także refleksję na temat natury ludzkich uczuć.

Na festiwalowej liście znajduje się również obraz "Przebaczenie krwi". Jego reżyser - Joshua Marston - opowiada historię albańskiej rodziny, która w wyniku kłótni zostaje obiektem ataku i zemsty ze strony sąsiadów. Młodzi członkowie rodziny muszą w tej sytuacji szybko i boleśnie dorosnąć.

Ciekawą propozycją festiwalu jest "She Monkeys" - opowieść o dziwnej relacji dwóch dziewczyn, opartej na wzajemnych prowokacjach sportowych oraz... erotycznych. Innym filmem Konkursu Głównego będzie "Sulla strada di casa" Emiliano Corapi. Bohaterem tego obrazu jest młody biznesmen z problemami finansowymi, który decyduje się na jednorazowe przeszmuglowanie towaru dla organizacji mafijnej. Szybko jednak zaczyna tego żałować.

Będzie można także zobaczyć film "Teddy Bear" Maddsa Matthiesena przedstawiającego historię zawodowego kulturysty, który w wieku trzydziestu ośmiu lat ciągle mieszka z matką. Pewnego dnia wpada jednak na niecodzienny pomysł wyjazdu do Tajlandii w celach matrymonialnych.

Na festiwalu zostanie wyświetlony również "Tomboy" Céline Sciamma. Film opowiada o dziesięciolatce, która, podając się za chłopca, zadurza się w swojej rówieśnicy. Jeszcze inną propozycję stanowi "Without" Marka Jacksona. Film opowiada historię młodej kobiety, która opiekuje się przykutym do wózka mężczyzną. Bohaterka będzie musiała zmierzyć się ze swoją seksualnością, poczuciem winy i straty.

Ponadto do Konkursu Głównego wystawiono prowokujący film Marloa Rivery zatytułowany "The Woman In the Septic Tank". Jest to obraz stawiający pytania o naturę filmowego przekazu oraz możliwość uczciwej reprezentacji problemów społecznych w kinie.

Wśród konkursowych filmów znalazł się również polski obraz. Jest to nagrodzony m.in. na festiwalu w Gdyni "Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego. Film opowiada o narastającym między braćmi konflikcie, w którego następstwie jeden zapada w śpiączkę.

To już piąta edycja

Festiwal OFF PLUS CAMERA potrwa w Krakowie od 13 do 22 kwietnia. Pierwsza edycja festiwalu Off Plus Camera odbyła się w 2008 roku. W jego repertuarze znajdują się zarówno przeglądy produkcji filmowych z poszczególnych części świata, jak również retrospektywy najwybitniejszych twórców światowego kina niezależnego. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko OFF CAMERA. Festiwal jest jednym z punktów projektu "6 zmysłów", skupiającego różne wydarzenia artystyczne w Krakowie. Charakterystycznym znakiem imprezy jest umieszczenie projekcji filmowych w małych, studyjnych salach krakowskich kin w centrum Starego Miasta. Organizatorzy zapraszają młodych twórców filmowych z całego świata, reżyserów, aktorów i ekspertów z branży filmowej z myślą o tym, by festiwalowa publiczność mogła poznać bezpośrednio autorów filmów.