Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC) prowadzi po dwóch etapach Rajdu Walii, ostatniej rundy mistrzostw świata. Robert Kubica (Citroen DS3 WRC) wypadł z trasy na pierwszym z dzisiejszych OS-ów. Załodze nic się nie stało.

Mistrz świata WRC-2, który po raz pierwszy w karierze jedzie samochodem WRC, startuje z nowym pilotem Włochem Michele Ferrarą. Do wypadku doszło na bardzo śliskiej nawierzchni. Auto Kubicy straciło przyczepność, wypadło z drogi i kilka razy rolowało. Jak poinformowali przedstawiciele ekipy Citroena, kierowca i pilot wyszli z kraksy bez szwanku, ale ich samochód jest poważnie rozbity.

Jeżeli nie jest w nim uszkodzona klatka bezpieczeństwa, być może serwis zdoła auto odbudować, a Zespół Sędziów Sportowych po dokładnej kontroli dopuści je do startu. Wtedy Kubica może pojechać jutro w systemie superally, ale bez szans walki o czołową lokatę. Za każdy dzisiejszy odcinek specjalny, którego nie ukończył dostanie 5 minut karnych. W sumie będzie miał na koncie 30 minut straty do lidera i dalszą jazdę może traktować wyłącznie jako trening.

Latvala uniknął poważnego wypadku

Liderem rajdu jest mistrz świata Ogier. Francuz wygrał cztery z sześciu piątkowych odcinków specjalnych, po jednym zwycięstwie zanotowali Hiszpan Dani Sordo (Citroen DS3 WRC) oraz Fin Jari-Matti Latvala (VW Polo WRC).

Na ostatnim OS-ie Myherin 2 (32,1 km) Latvala próbował walczyć z Ogierem. Fin w pewnym momencie pojechał za szybko i cudem uratował się od poważnego wypadku. Prawie miałem wielką kraksę. Chciałem jeden z zakrętów przejechać pełnym gazem, gdy rano na nim mocno hamowałem. Musiałem się ratować, zatrzymałem auto i straciłem ochotę na dalszą walkę. Jutro spróbuję odrabiać straty - powiedział Latvala.

Ogier ma po drugim etapie 20,1 s przewagi nad drugim Latvalą oraz 1.02,6 nad trzecim Belgiem Thierry Neuvillem (Ford Fiesta WRC). To był dobry dzień, ale Jari jedzie bardzo szybko i musimy atakować. Jest bardzo ślisko, trudno utrzymać samochód na drodze - powiedział Ogier.

Michał Sołowow (Ford Fiesta WRC) po problemach technicznych w czwartek, dzisiaj  jechał już lepiej i awansował w klasyfikacji generalnej do czołowej "20".

(MRod)