Na stadionie w Sankt Petersburgu Szwecja wygrała ze Szwajcarią 1:0 w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. O wygranej zdecydowała bramka Emila Forsberga. Reprezentacja "Trzech Koron" w ćwierćfinale zmierzy z wygranym meczu Kolumbia - Szwecja.

Emil Forsberg cieszy się ze zdobycia bramki, która dala Szwecji awans do ćwierćfinału /ANATOLY MALTSEV /PAP/EPA

Pierwszy celny strzał na bramkę przeciwników oddali Szwajcarzy.  W 7. minucie z rogu pola karnego uderzał Steven Zuber, ale piłkę pewnie złapał Robin Olsen.

Chwilę później kilka okazji na objęcie prowadzenia mieli Szwedzi. Dwukrotnie uderzał Marcus Berg, ale za pierwszym razem jego uderzenie było bardzo niecelne, a w drugiej próbie został zablokowany. Swoich sił zza "szesnastki" próbował też Albin Ekdal, ale nie trafił w bramkę Yanna Sommera.

Kolejną okazję do strzelenia bramki mieli Szwedzi w 30. minucie. Claesson zagrał w pole karne do Berga, ten strzelił z powietrza, ale efektowną paradą popisał się Sommer i odbił piłkę.

Szwajcarzy mogli odpowiedzieć w 38. minucie. Piłkę w polu karnym wymienili Zuber z Dzemailim, strzelał ten ostatni z kilkunastu metrów, ale futbolówka przeszła nad poprzeczką.

Chwilę później Szwecja wywalczyła rzut wolny. Piłkę uderzał Emil Forsberg, ta jeszcze odbiła się od muru i spadła tuż obok słupka szwajcarskiej bramki. Chwile później w doskonałej sytuacji znalazł się Ekdal, ale zupełnie niepilnowany w polu karnym fatalnie przestrzelił.

Szwecja objęła prowadzenie w 66. minucie. Z linii pola karnego mocne uderzenie oddał Emil Forsberg, piłkę próbował zatrzymać noga Mianuel Akanji, ale odbił ją tak niefortunnie, że ta zmyliła Yanna Sommera i wpadła do bramki.

"Helweci" mogli wyrównać w 80. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego najwyżej w polu karnym wyskoczył Breel Embolo, ale jego strzał głową na linii bramkowej zatrzymał Emil Forsberg.

Równie dobrą okazję Szwajcaria miała w doliczonym czasie gry. Z lewej strony dośrodkował Ricardo Rodriguez, piłkę uderzył Haris Seferovic, ale w bramce dobrze zareagował Olsen łapiąc strzał.

W końcówce Szwecja wyprowadzila jeszcze jedną akcję. Z piłką na bramkę przeciwników pobiegł Martin Olsson i tuz przed polem karnym był faulowany przez Michaela Langa, który obejrzał czerwoną kartkę. Rzutu wolnego nie wykorzystał Toivonen i sędzia zakończył mecz.

Szwedzi do ćwierćfinału mundialu awansowali po raz pierwszy od 1994 roku, kiedy w USA zajęli trzecią pozycję. O półfinał powalczą w sobotę ze zwycięzcą wieczornego pojedynku Kolumbii z Anglią.