Trzy lata zakazu wstępu na stadiony dla dwóch brytyjskich kibiców sfilmowanych przed meczem Anglia-Tunezja w Wołgogradzie. To decyzja sądu w Leeds. Śpiewali antysemickie pieśni i salutowali w nazistowskim pozdrowieniu.

Film z nagraniem pojawił się w internecie. Mężczyzn zidentyfikowano i zostali oni pozwani do sądu. Wołgograd to niegdyś Stalingrad, miasto, gdzie w czasy II wojny światowej podczas oblężenia i walk zbrojnych zginęło 800 tys. ludzi.

Brytyjczycy, prawdopodobnie kibice londyńskiego klubu Chelsea, nie obejrzą pozostałych meczów reprezentacji Anglii na mundialu, na które zakupili bilety. Przez następne trzy lata nie będą też mogli się zbliżyć do stadionu, na którym rozgrywany jest mecz na odległość mniejszą niż 3 kilometry.

David Batty and Michael Burns nie okazali żadnych emocji podczas odczytywania werdyktu. Sędzia nazwał ich zachowanie godnym pożałowania. Obaj mężczyźni zostali skazani na podstawie ustawy obowiązującej na Wyspach Brytyjskich od 1989 roku, która przyczyniała się znacznie do poprawy zachowania kibiców na angielskich stadionach.

(j.)