Argentyna ma dziś dwóch bohaterów – to Julian Alvarez i Leo Messi. Pierwszy wywalczył karnego, a później dwa razy pokonał bramkarza Chorwatów. Drugi wykorzystał rzut karny i asystował przy bramce Alvareza. Dzięki świetnemu występowi obu zawodników i zabójczym kontratakom Argentyńczycy pokonali Chorwację 3:0 i zagrają w niedzielę w finale mistrzostw świata.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Pierwsze minuty meczu były spokojne, żadna ze stron nie potrafiła stworzyć dogodnej okazji do zdobycia bramki. Pierwsi śmielej zaatakowali Argentyńczycy, a opłaciło im się to w 34. minucie.

Wówczas potężnym strzałem rzut karny na gola zamienił Lionel Messi. Chwilę wcześniej chorwacki bramkarz Dominik Livakovic sfaulował w polu karnym Juliana Alvareza.

To był 11. gol Messiego w historii jego występów na mistrzostwach świata. Został najskuteczniejszym w dziejach Argentyńczykiem, a także awansował na szóste miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Zajmuje je ex aequo z Węgrem Sandorem Kocsisem i Niemcem Juergenem Klinsmannem. Prowadzi urodzony w Opolu piłkarz reprezentacji Niemiec Miroslav Klose z dorobkiem 16 goli.

Dla Messiego był to również 25. w karierze mundialowy występ. Tym samym wyrównał rekord Niemca Lothara Matthaeusa. W finale będzie miał okazję poprawić to osiągnięcie.

Livaković był bohaterem Chorwatów w 1/8 finału i w ćwierćfinale, kiedy zespół z Bałkanów po karnych wyeliminował najpierw Japonię, a potem Brazylię. Zatrzymać Argentyny już jednak nie zdołał.

Pięć minut później "Albicelestes" podwyższyli prowadzenie. Odważną, przebojową akcją popisał się Alvarez. Napastnik Manchesteru City, po rzucie rożnym dla Chorwacji, dopadł do piłki w okolicy linii środkowej i przebiegł z nią pół boiska. Wybić mu jej nie zdołali ani Josip Juranović, ani Borna Sosa i pokonał Livakovica.

W drugiej połowie ekipa z Ameryki Południowej kontrolowała wydarzenia na boisku skutecznie neutralizując ofensywne poczynania Chorwatów. W dodatku skutecznie wyprowadzoną kontrą ostatecznie zamknęli mecz.

W 69. minucie w roli głównej ponownie wystąpili Messi oraz Alvarez. Ten pierwszy popisał się indywidualną akcją i tak dograł młodszemu  koledze z drużyny, że jedyne co mu pozostało to dołożyć nogę, aby wpakować piłkę do siatki.

W środę w drugim półfinale broniąca tytułu Francja zagra z Marokiem.

Argentyna - Chorwacja 3:0

Bramki: 1:0 Lionel Messi (34-karny), 2:0 Julian Alvarez (39), 3:0 Julian Alvarez (69).

Żółta kartka - Argentyna: Cristian Romero, Nicolas Otamendi. Chorwacja: Dominik Livakovic, Mateo Kovacic.

Argentyna: Emiliano Martinez - Nahuel Molina (86. Juan Foyth), Cristian Romero, Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico - Rodrigo De Paul (74. Exequiel Palacios), Enzo Fernandez, Leandro Paredes (62. Lisandro Martinez), Alexis Mac Allister (86. Joaquin Correa) - Lionel Messi, Julian Alvarez (74. Paulo Dybala).

Chorwacja: Dominik Livakovic - Josip Juranovic, Dejan Lovren, Josko Gvardiol, Borna Sosa (46. Mislav Orsic) - Luka Modric (81. Lovro Majer), Marcelo Brozovic (50. Bruno Petkovic), Mateo Kovacic - Mario Pasalic (46. Nikola Vlasic), Andrej Kramaric (72. Marko Livaja), Ivan Perisic.

Sędzia: Danielo Orsato (Włochy). Widzów 88 966.

90+5. minuta

Sędzia kończy spotkanie. Argentyna w finale mistrzostw świata!

90+3. minuta

Chorwaci w polu karnym, uderza Vlasić, ale znów niecelnie.

Będzie rzut rożny dla Chorwacji.

90+2. minuta

Ławka rezerwowych już ogląda końcówkę na stojąco. Za chwilę Argentyna będzie w finale mistrzostw świata.

90.+1 minuta

Sędzia dolicza 5. minut.

90. minuta

Faulowany Angel Correa. Gra zostanie wznowiona na połowie Chorwacji.

87. minuta

Zmiana w drużynie Argentyny. Mac Allister i Molina schodzą. Wchodzą za nich Juan Foyth i Angel Correa.

86. minuta

Po rzucie rożnym piłkę głową zgrał Perisić, Lovren mógł skierować futbolówkę do siatki, ale się z nią miną.

85. minuta

Piłka zmierzała niepokojąco w stronę Vlasicia, tam uprzedził go argentyński defensor.

81. minuta

Luka Modrić przy owacjach schodzi z boiska. Zastępuje go Majer.

80. minuta

Coraz bardziej rozpaczliwe próby Chorwatów. Uderzał z dystansu Modirć, ale ten strzał nie mógł zagrozić Argentyńczykom.

78. minuta

Chorwaci w polu karnym Argentyny. Z ostrego kąta strzela Orsić, ale zupełnie niecelnie.

75. minuta

Z dystansu próbował Perisić, ale piłka przeleciała wysoko ponad bramką.

74. minuta

Zmiany w ekipie Argentyny. Schodzi De Paul i Alvarez, wchodzi Palacios i Dybala.

73. minuta

Niezbyt próba z rzutu wolnego Chorwatów. Po uderzeniu Perisicia piłka w rękach bramkarza.

72. minuta

Mamy zmianę. Za Kramarica wchodzi Livaja.

72. minuta

Fauluje Otamendi. Żółta kartka i będzie rzut wolny dla Chorwacji.

69. minuta

GOOOOOOOOL! Messi ograł Gvardiola, podał do Alvareza, a ten z odległości 10. metrów pokonał bramkarza Chorwacji.

68. minuta

Żółta kartka dla Chrisitano Romero. Nieładnie faulował Petkovicia.

66. minuta

Kramarić był już w polu karnym, ale wokół niego było tylu Argentyńczyków, że w końcu stracił piłkę. "Albicelestes" znów próbowali zaskoczyć rywali kontrą, ale tym razem byli za mało precyzyjni.

62. minuta

W końcu świetne dośrodkowanie Chorwatów. Strącił piłkę Lovren, ale ta odbiła się piłkarza Argentyny. Lovren jeszcze próbował dobić, ale znów nie miał szczęścia.

61. minuta

Modrić faulowany. W ekipie Argentyny będzie zmiana schodzi Paredes, a wchodzi Lisandro Martinez.

58. minuta

Messi oszukał Gvardiola, dograł do Fernandeza, ten chwilę później oddaje piłkę Messiemu. Kapitan Argentyny strzela, ale broni Livaković.

57. minuta

Kolejna groźna kontra Argentyny. Alvarez podał do Fernandeza, ale piłkę przeją w polu karnym Gvardiol.

54. minuta

Piłka cały czas na połowie Argentyńczyków, ale nie potrafią zbliżyć się do pola karnego rywali wicemistrzowie świata. Vlacić przegrywa walkę o futbolówkę z Otamendim. Wznawiają Argentyńczycy.

53. minuta

Vlasić chciał skierować piłkę w pole karne, ale ta odbiła się od Mac Allistera. Bramka w rękach Emiliano Martineza.

50. minuta

Kolejna zmiana w Chorwacji. Petković wchodzi za Brozovića. Okazuje się, że piłkarz podstawowego składu miał problemy z mięśniem dwugłowym.

49. minuta

Zamieszanie przed polem karnym Chorwacji. Z dystansu próbuje oszukać Paredes, ale strzał był zdecydowanie za słaby. Livaković łapie piłkę.

48. minuta

Modrić dośrodkowuje, ale piłkę łapie Emiliano Martinez.

47. minuta

Po faulu szansa dla Chorwatów. Przy piłce Luka Modrić.

46. minuta

Argentyna rozpoczyna w takim samym składzie, w jakim rozpoczęła spotkanie.

21:05

RUSZA DRUGA POŁOWA SPOTKANIA. Sosa i Pasalić schodzą z boiska. Za nich wchodzą Orisić i Vlasić.

21:03

Historia dzieje się na naszych oczach. Leo Messi zdobył swoją 11. bramkę na mundialu i wyprzedził w klasyfikacji strzelców Gabriela Batistutę.

Przerwa

Po pierwszej części spotkania Argentyńczycy prowadzą 2:0. Chorwaci są znani z odrabiania strat, ale czy uda im się doprowadzić do dogrywki tak, jak udało się Holendrom?

42+4. minuta

Przechwyt Argentyny, Messi próbował minąć trzech obrońców, w końcu Chorwaci go sfaulowali, ale sędzia kończy pierwszą połowę.

45+3. minuta

Próbują jeszcze swoich sił Chorwaci. W środku pola czaruje Kramarić, uderza Perisić, ale piłka ląduje gdzieś na trybunach.

45. minuta

Była szansa dla Chorwatów. Uderzył na bramkę Juranović, piłkę odbił Martinez, Pasalić, ale miał za mało miejsca.

43. minuta

Messi uderzył praktycznie bezpośrednio na bramkę, ale interweniuje Livaković.

43. minuta

Celne dośrodkowanie, uderza piłkę głową Mac Allister, ale na posterunku jest Livakovic. Będzie kolejny rzut wolny.

42. minuta

Kolejna szansa dla Argentyńczyków. Wznowią grę z rzutu wolnego.

39. minuta

GOOOOOL! Co za kontra "Albicelestes"! Alvarez dostał piłkę na połowie Chorwatów, przebiegł całą część boiska przeciwników, strzelił i jest już 2:0!

38. minuta

Mac Allister znów blokuje strzał Juranovicia. Rzut wolny dla Chorwacji, ale wykonanie kompletnie nieudane, dopadają do piłki Argentyńczycy.

36. minuta

Argentyńczycy chcieli pójść za ciosem, ale w ich kontrze brakowało i pomysłu i precyzji.

34. minuta

GOOOOOL! Leo Messi wybiera prawy róg, strzela mocno. Nie odczytał jego intencji bramkarz i jest 1:0 dla Argentyny!

30. minut

Kontra Argentyńczyków, świetne podanie górą dostaje Julian Alvarez - napastnik Argentyny zostaje sfaulowany przez bramkarzy Chorwacji. Jest żółta karta dla Dominika Livakovića i będzie rzut karny.

28. minuta

Modrić wprost na głowę defensora Argentyny.

28. minuta

Perisić faulowany. Będzie szansa dla Chorwatów.

25. minuta

Mac Allister podał do Enzo Fernandeza. Pomocnik Benfiki uderzył w stronę bramki, ale odbił piłkę Livaković.

22. minuta

Świetnie ruszyli Argentyńczycy. Dobrze wymienili podania Alvarez i Messi, ale Kovacić przejął piłkę, gdy robiło się gorąco przy polu karnym Chorwacji.

18. minuta

Chorwaci mają dużą przewagę, jeśli chodzi o posiadanie piłki. Zawodnicy Zlatko Dalicia są przy piłce przez 57 proc. czasu. Argentyna posiada piłkę przez 31 proc. czasu.

17. minuta

Lovren główkuje, ale niecelnie. Grę wznowi Emiliano Martinez.

16. minuta

Juranović próbował dośrodkować, ale na linii strzału był Tagliafico. Rzut rożny dla Chorwacji.

14. minuta

Leo Messi padł tuż przed polem karnym, ale sędzia wskazuje, że przewinienia Chorwatów nie było.

13. minuta

Sędzia odgwizduje faul na Mac Allisterze - upomniany został Luka Modrić.

10.minuta

Wysoki pressing Chorwatów daje efekt - drużyna z Bałkanów wywalczyła aut. Piłka została wrzucona w pole karne, ale tam na posterunku był Emiliano Martinez.

7. minuta

Tagliafico faulowany przez Pasalicia, ale kartki nie ma.

4. minuta

Wznawia grę z autu Molina, Argentyńczycy próbują zbudować akcję, ale piłkę w środku pola przejmują Chorwaci.

2. minuta

Pierwsze zagranie Argentyńczyków w pole karne, ale zdecydowanie niecelne.

20:00

ZACZYNAMY PÓŁFINAŁ MISTRZOSTW ŚWIATA!

19:58

W ostatnim spotkaniu obu drużyn na mistrzostwach świata byli Chorwaci. Luka Modrić i jego koledzy w 2018 roku wygrali 3:0.