Za dwoma zamachami w moskiewskim metrze stoją terrorystki-samobójczynie. Niespokojnie jest również w Dagestanie na rosyjskim Północnym Kaukazie. To już kolejne ataki terrorystyczne w Rosji w ciągu ostatnich lat. Do najgłośniejszych należą zamach na teatr na Dubrowce i zajęcie szkoły w Biesłanie.

Kalendarium

22 maja 1996 19 osób, w tym ośmioro dzieci, zginęło wskutek wybuchu w budynku mieszkalnym pod Petersburgiem. Nie wyklucza się, że nie był to zamach terrorystyczny, lecz eksplozja przechowywanych w mieszkaniu materiałów wybuchowych.
16 listopada 1996 64 osoby zginęły w Kaspijsku, w Dagestanie, republice na Północnym Kaukazie, w zniszczonym przez bombę bloku, gdzie mieszkali wojskowi wraz z rodzinami.
19 marca 1999 Potężny ładunek wybuchowy na targu we Władykaukazie, w Północnej Osetii, innej republice na Północnym Kaukazie, zabił ponad 50 osób.
4 września 1999 Wybuch samochodu-pułapki obok zamieszkanego przez wojskowych i ich rodziny domu w Bujnaksku w Dagestanie uśmiercił 64 osoby.
9 września 1999 Eksplozja zburzyła 9-kondygnacyjny budynek mieszkalny w południowo-wschodniej części Moskwy, zabijając co najmniej 93 osoby.
13 września 1999 Eksplozja, zapewne ładunku wybuchowego, zniszczyła dom w południowej części Moskwy. Zginęło kilkadziesiąt osób.
16 września 1999 Bomba zniszczyła doszczętnie 9-kondygnacyjny budynek mieszkalny w Wołgodońsku na południu Rosji, zabijając 18 osób i raniąc kilkakrotnie więcej.
2-3 lipca 2000 Separatyści dokonali w ciągu doby pięciu zamachów samobójczych na bazy rosyjskich sił bezpieczeństwa w Czeczenii. W najkrwawszym, w Argunie, zginęło co najmniej 54 milicjantów. Celem ataku był też oddział MSW w Gudermesie, gdzie zginęło sześciu Rosjan.
9 lipca 2000 Wybuch samochodu-pułapki w pobliżu centralnego targu we Władykaukazie, w Północnej Osetii, zabił osiem osób i zranił 20. Tego samego dnia zginęły dwie osoby i dwie zostały ranne w następstwie eksplozji w sklepie w Rostowie nad Donem, także na południu Rosji.
8 sierpnia 2000 13 osób zginęło, a ponad 90 zostało rannych w wybuchu w ruchliwym przejściu podziemnym pod placem Puszkina w centrum Moskwy.
24 marca 2001 Niemal równoczesne wybuchy samochodów-pułapek w położonych niedaleko siebie południoworosyjskich miastach Mineralne Wody i Jessentuki i w jednej z miejscowości Karaczajo-Czerkiesji zabiły łącznie 28 osób i raniły ponad 150.
23 października 2002 Czeczeńskie komando zajęło moskiewski teatr na Dubrowce, przetrzymując w nim przez 57 godzin ponad 800 zakładników. W czasie akcji grupy antyterrorystycznej śmierć poniosło - według oficjalnych danych - 129 zakładników i wszystkich 50 napastników. Zdecydowana większość zmarłych to ofiary gazu, użytego przez Rosjan podczas akcji przeciwko czeczeńskim ekstremistom.
27 grudnia 2002 Czeczeńscy zamachowcy wjechali samochodami z materiałem wybuchowym w budynek siedziby promoskiewskich czeczeńskich władz w Groznym. Czterokondygnacyjny budynek zawalił się, zginęło około 80 osób.
12 maja 2003 Dwaj zamachowcy-samobójcy podjechali ciężarówką wypełnioną materiałami wybuchowymi przed siedzibę rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa i prorosyjskiej administracji w Znamienskoje na północy Czeczenii. Eksplozja zabiła 59 osób i raniła około 200.
14 maja 2003 Co najmniej 20 osób zginęło w zamachu samobójczym w Ilischan-jurt koło Gudermesu podczas obchodów muzułmańskiego święta z udziałem przedstawicieli promoskiewskiej administracji Czeczenii. 145 osób odniosło rany. Zamachu dokonała kobieta-samobójczyni.
5 czerwca 2003 19 osób poniosło śmierć w Północnej Osetii, gdy kobieta-zamachowiec wysadziła w powietrze autobus przewożący rosyjskich pilotów wojskowych i sama przy tym zginęła.
5 lipca 2003 Dwie kobiety-samobójczynie wysadziły się w powietrze u wejścia do kas sprzedających bilety na koncert rockowy odbywający się na moskiewskim lotnisku Tuszyno. Oprócz zamachowczyń śmierć poniosło 15 osób.
1 sierpnia 2003 50 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w zamachu na szpital wojskowy w Mozdoku, w Północnej Osetii. Eksplodowała tam ciężarówka wyładowana materiałami wybuchowymi.
4 września 2003 Pięć osób zginęło, a 29 zostało rannych w zamachu na pociąg podmiejski w Kraju Stawropolskim na trasie Kisłowodsk-Mineralnyje Wody.
15 września 2003 Wybuch przed budynkiem rosyjskich służb specjalnych w Manasie, stolicy Inguszetii. Zginęły cztery osoby, kilkanaście zostało rannych.
5 grudnia 2003 Wybuch w pociągu podmiejskim w sąsiadującym z Czeczenią rosyjskim Kraju Stawropolskim na Północnym Kaukazie. Zginęło 36 osób, obrażeń doznało 160 pasażerów.
9 grudnia 2003 Zamach bombowy przed hotelem Nacional w centrum Moskwy. Zginęło sześć osób, a 11 zostało rannych.
6 lutego 2004 Wybuch w pociągu moskiewskiego metra zabił 41 osób i ranił ponad sto. Zamachu dokonano w trakcie przejazdu pociągu ze stacji Pawieleckaja na stację Awtozawodskaja.
9 maja 2004 Co najmniej sześć osób, w tym promoskiewski prezydent Czeczenii Achmad Kadyrow, zginęło na stadionie w Groznym od eksplozji ładunku wybuchowego, wmurowanego w trybunę honorową.
21 czerwca 2004 Atak kaukaskich rebeliantów na Nazrań, największe miasto Inguszetii. Zginęło wtedy około 100 osób. Odpowiedzialność za tamtą operację wziął na siebie radykalny czeczeński dowódca polowy Szamil Basajew.
24 sierpnia 2004 Kobiety-samobójczynie z Czeczenii zdetonowały bomby na pokładach dwóch rosyjskich samolotów pasażerskich - Tu-154 i Tu-134. Pierwsza maszyna rozbiła się w rejonie Rostowa nad Donem, a druga - koło Tuły. Zginęło łącznie 89 osób.
1 września 2004 Kaukascy terroryści zajęli szkołę podstawową w Biesłanie, w Północnej Osetii, biorąc ponad 1,1 tys. zakładników, głównie dzieci, które uczestniczyły w uroczystej inauguracji roku szkolnego. 3 września siły specjalne wzięły budynek szturmem. Zginęły 334 osoby, w tym 186 dzieci. Rannych zostało około 700 osób.
17 maja 2005 Nieudany zamach na Anatolija Czubajsa, byłego pierwszego wicepremiera i szefa kancelarii prezydenta Borysa Jelcyna. Jego samochód został ostrzelany w okolicach miejscowości Ławronki, ok. 40 km na zachód od Moskwy. Wcześniej zamachowcy zdetonowali ukrytą przy drodze bombę o sile kilograma trotylu. O zorganizowanie zamachu oskarżono byłego pułkownika wywiadu wojskowego GRU Władimira Kwaczkowa, związanego ze środowiskiem rosyjskich nacjonalistów.
12 czerwca 2005 42 osoby zostały ranne w zamachu bombowym na pociąg pasażerski relacji Grozny-Moskwa. Pociąg wykoleił się w pobliżu miejscowości Uzonowo, 153 km na południe od stolicy Rosji. Do wybuchu doszło w Dniu Rosji (rosyjskie święto narodowe). Do dziś nie wiadomo, kto dokonał tego zamachu. W przeszłości wiele ataków czeczeńskich separatystów zbiegało się w czasie z rosyjskimi świętami.
1 lipca 2005 10 żołnierzy wojsk MSW zginęło, a siedmiu zostało rannych w stolicy Dagestanu - Machaczkale w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego.
2 września 2005 Trzech żołnierzy zginęło, a 11 zostało rannych w eksplozji ładunku wybuchowego w pobliżu baraków wojskowych w Machaczkale.
13 października 2005 83 osoby zginęły, a 116 zostało rannych w wyniku ataku islamskich ekstremistów na obiekty rządowe w Nalczyku, stolicy Kabardo-Bałkarii, na Północnym Kaukazie.
21 sierpnia 2006 14 osób poniosło śmierć wskutek wybuchu bomby na Targowisku Czerkizowskim w Moskwie. Ładunek eksplodował, kiedy imigranci z Azji Środkowej i Kaukazu zaczynali się tłoczyć przy straganach. W 2008 roku sąd w Moskwie skazał za tę zbrodnię ośmiu Rosjan, związanych z rasistowskim ugrupowaniu "Zbawiciel", zwalczającym imigrantów.
13 sierpnia 2007 Około 60 osób zostało rannych wskutek eksplozji bomby na trasie pociągu "Newskij Ekspress" z Moskwy do Petersburga. Odpowiedzialnością za zamach obarczono ekstremistów czeczeńskich.
11 czerwca 2008 11 osób zginęło, a 33 zostały ranne wskutek zamachu samobójczego we Władykaukazie, stolicy Osetii Północnej.
22 czerwca 2009 Prezydent Inguszetii Junus-Bek Jewkurow cudem przeżył zamach bombowy dokonany przez terrorystę-samobójcę. Do zamachu doszło na autostradzie Kaukaz, w pobliżu Nazrania. Wypełniony materiałami wybuchowymi samochód osobowy jadący powoli poboczem eksplodował, gdy mijała go prezydencka kolumna. Jewkurow doznał poważnych obrażeń głowy, klatki piersiowej i organów wewnętrznych, w tym pęknięcia wątroby; stracił dużo krwi.
17 sierpnia 2009 20 osób zginęło, a 83 zostały ranne w wyniku eksplozji, do jakiej doszło na terenie Urzędu Spraw Wewnętrznych w Nazraniu. Eksplozję spowodował terrorysta-samobójca, który staranował bramę i wjechał na podwórko urzędu, gdzie zdetonował samochód dostawczy Gazela wypełniony materiałami wybuchowymi.
27 listopada 2009 26 osób zaginęło, a 100 zostało rannych w rezultacie zamachu na pociąg pasażerski "Newskij Ekspress" relacji Moskwa-Petersburg. Eksplodował ładunek podłożony na jednym z torów. Do zamachu przyznała się kaukaska grupa islamska czeczeńskiego przywódcy rebeliantów Doku Umarowa.