O 8:41, w godzinę katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami tej partii złożył wieniec przed Pałacem Prezydenckim. Chwilę później rozpoczęto odczytywanie listy nazwisk ofiar. Na placu zgromadził się tłum ludzi. Władze Warszawy spodziewają się, że w demonstracjach przed Pałacem weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Wcześniej - podobnie jak ma to ostatnio miejsce każdego 10. dnia miesiąca - Jarosław Kaczyński wraz z grupą polityków PiS, wzięli udział we mszy świętej w sąsiadującym z Pałacem Prezydenckim kościele seminaryjnym.

Po złożeniu wieńca odczytano nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Biły dzwony kościołów znajdujących się przy Krakowskim Przedmieściu. Następnie odmówiono modlitwę w intencji osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

"Od spółki Putin Tusk żądamy odtajnić Katyń prawdy smoleńskiej"

Zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim skandowali: "Jarosław, Jarosław" oraz: "Tu jest Polska, tu jest Polska". Parlamentarzyści PiS towarzyszący szefowi partii przenieśli zdjęcie pary prezydenckiej oraz znicze za barierki oddzielające Pałac Prezydencki od Krakowskiego Przedmieścia. Osoby, które przyszły pod Pałac, trzymają biało-czerwone flagi przepasane kirem; składają kwiaty. Niektórzy przynieśli plakaty, na jednym z nich napisano: "Od spółki Putin Tusk żądamy odtajnić Katyń prawdy smoleńskiej".

Spiker prowadzący uroczystości poinformował, że na teren przed Pałacem nie wpuszczono kapłanów, którzy mieli poprowadzić modlitwę.

W południe przed Pałacem Prezydenckim ma odbyć się modlitwa Anioł Pański; później politycy PiS złożą kwiaty i znicze na Powązkach. Pochowany tam jest m.in. Przemysław Gosiewski, znajduje się tam również symboliczny grób Lecha Kaczyńskiego oraz pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

Politycy PiS mają udać się na Powązki już po państwowych uroczystościach, które zaplanowane są tam w godz. 10.30.-11.30.

Po południu w Sali Kongresowej PKiN zainauguruje działalność "Ruch społeczny im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego".

W trakcie spotkania, z udziałem m.in. polityków PiS oraz osób działających w społecznych komitetach poparcia Jarosława Kaczyńskiego w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, ma zostać przyjęta m.in. deklaracja programowa ruchu.