Zidentyfikowano ciało Marii Kaczyńskiej - poinformował Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta. Prawdopodobnie trumna ze zwłokami żony prezydenta Lecha Kaczyńskiego jutro w południe wróci do kraju. Zaznaczył, że jest w stałym kontakcie z rodziną zmarłego prezydenta i sprawa wspólnego pochówku pary prezydenckiej nie podlega dyskusji.

Para prezydencka zostanie pochowana razem - powiedział w Kontrwywiadzie RMF FM Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta. Ujawnił, że pogrzeb prezydenta odbędzie dopiero, kiedy wszystkie ciała ofiar katastrofy dotrą do Polski. czytaj więcej

Będziemy chcieli, aby jak najprędzej ciało pani prezydentowej zostało sprowadzone do Polski - podkreślił. Jak najszybciej - to oczywiście nie uda się tego zrobić dzisiaj. (...) Wydaje się, że realny termin jest jutro około godzin południowych. To jest taki realny termin, kiedy moglibyśmy przywitać ciało pani prezydentowej na polskiej ziemi - dodał Sasin. Będziemy się starali, żeby tak było - zaznaczył.

Wcześniej w Kontrwywiadzie RMF FM Sasin poinformował, że para prezydencka zostanie pochowana razem. Nikt z nas nie wyobraża sobie innego scenariusza jak ten, że para prezydencka będzie razem w tych chwilach i zostanie razem pochowana - dodał minister.

Dziś mają się rozpocząć przygotowania do pogrzebu głowy państwa. Francuski korespondent RMF FM Marek Gładysz ustalił, że ich koordynatorem będzie polski ambasador we Francji Tomasz Orłowski. Szef protokołu zginął bowiem w katastrofie.

Sasin powiedział, że pojawił się termin sobotni uroczystości pogrzebowych, gdyż informacje ze strony rosyjskiej wskazywały, że identyfikacja wszystkich ciał powinna zakończyć się w połowie tygodnia. Wtedy - według Sasina - w czwartek mógłby rozpocząć się przewóz ciał ofiar do Polski.

Jeśli tak by się stało, to sobota byłaby realnym terminem - ocenił. Dodał jednak, że dochodzą sprzeczne informacje o tym, jak przebiega identyfikacja.

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria zginęli w sobotę w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Śmierć poniosły w niej także 94 inne ważne dla Polski osoby. Ciało prezydenta zostało w niedzielę sprowadzone do Warszawy.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM

Tutaj możesz złożyć kondolencje

Tutaj znajdziesz podsumowanie tragicznych wydarzeń w Smoleńsku