Sarkofag pary prezydenckiej w katedrze na Wawelu został zdemontowany. Rozpoczęły się już prace nad nowym, który musi powstać przed zaplanowanym na piątkowy wieczór ponownym pochówkiem Lecha i Marii Kaczyńskich.

Nowy sarkofag zostanie zamontowany w nocy z czwartku na piątek. Będzie wykonany z białego marmuru karraryjskiego. Ma być elegancki i skromny. Zostanie zamontowany na granitowej podstawie, która pozostała nienaruszona. Godło Polski, krzyż oraz daty urodzin i śmierci - to nowe elementy, które pojawią się na sarkofagu. Największa zmiana to materiał: zamiast onyksu będzie biały karraryjski marmur.

Sarkofag będzie ok. 10 cm krótszy i 10 cm węższy, co sprawi, że zostanie odsunięty od ściany i wilgoć nie będzie osadzała się na kamieniu - powiedziała Marta Witosławska, która razem z Markiem Moderauem opracowała projekt sarkofagu.

Montaż będzie sporym wyzwaniem, między innymi dlatego, że ciężkie marmurowe płyty trzeba będzie znieść po schodach i dalej wąskim przejściem wnieść do krypty . 

Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztował nowy sarkofag, zostanie to obliczone już po jego wykonaniu przez powołaną do tego komisję.

W piątek ponowny pochówek pary prezydenckiej


Ponowny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich odbędzie się w Katedrze na Wawelu w piątek o godz. 19 - powiedział dziennikarzom proboszcz parafii archikatedralnej ksiądz Zdzisław Sochacki. W Krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza św., której przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przygotowanych zostanie od 30 do 50 miejsc, bo tyle osób zmieści się w krypcie - powiedział Sochacki.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ponowny pochówek pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r., ma być bardzo skromny. Ma w nim uczestniczyć najbliższa rodzina i współpracownicy Lecha Kaczyńskiego.

Wczoraj dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski poinformował, że prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w ponownym pochówku Marii i Lecha Kaczyńskich. Udział w ceremonii zapowiedziała też premier Beata Szydło.

Przypomnijmy, że dziś w krakowskim Zakładzie Medycyny Sądowej zostanie przeprowadzona sekcja zwłok Marii Kaczyńskiej. Wczoraj się nie odbyła ze względu na opóźnienie badań szczątków Lecha Kaczyńskiego.

Ekshumacja pary prezydenckiej jest pierwszą z 83 zaplanowanych

Czynności związane z ekshumacją rozpoczęły się w poniedziałek ok. godziny 18, a zakończyły ok. godz. 1 w nocy we wtorek. Ciała zostały przewiezione do Katedry Patomorfologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie rozpoczęto ich badanie.

Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich jest pierwszą z 83 zaplanowanych przez prokuraturę w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Byli przy niej obecni członkowie rodziny pary prezydenckiej: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Udział w ekshumacji brali eksperci; wszystko odbywało się pod nadzorem zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka i w obecności Kazimierza Nowaczyka, szefa badającej katastrofę podkomisji w MON. Brali w niej udział m.in.: prokuratorzy, biegli, eksperci, proboszcz Katedry na Wawelu oraz członek Kapituły Katedralnej.