Trwają prace nad nowym sarkofagiem pary prezydenckiej. Ponowny pochówek w piątek o 19

Środa, 16 listopada 2016 (11:10)
Aktualizacja: Środa, 16 listopada 2016 (12:11)

Sarkofag pary prezydenckiej w katedrze na Wawelu został zdemontowany. Rozpoczęły się już prace nad nowym, który musi powstać przed zaplanowanym na piątkowy wieczór ponownym pochówkiem Lecha i Marii Kaczyńskich.

Nowy sarkofag zostanie zamontowany w nocy z czwartku na piątek. Będzie wykonany z białego marmuru karraryjskiego. Ma być elegancki i skromny. Zostanie zamontowany na granitowej podstawie, która pozostała nienaruszona. Godło Polski, krzyż oraz daty urodzin i śmierci - to nowe elementy, które pojawią się na sarkofagu. Największa zmiana to materiał: zamiast onyksu będzie biały karraryjski marmur.

Sarkofag będzie ok. 10 cm krótszy i 10 cm węższy, co sprawi, że zostanie odsunięty od ściany i wilgoć nie będzie osadzała się na kamieniu - powiedziała Marta Witosławska, która razem z Markiem Moderauem opracowała projekt sarkofagu.

Montaż będzie sporym wyzwaniem, między innymi dlatego, że ciężkie marmurowe płyty trzeba będzie znieść po schodach i dalej wąskim przejściem wnieść do krypty . 

Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztował nowy sarkofag, zostanie to obliczone już po jego wykonaniu przez powołaną do tego komisję.

W piątek ponowny pochówek pary prezydenckiej

W krypcie będzie zamontowany nowy sarkofag. Wyjaśnia to proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki. /RMF FM


Ponowny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich odbędzie się w Katedrze na Wawelu w piątek o godz. 19 - powiedział dziennikarzom proboszcz parafii archikatedralnej ksiądz Zdzisław Sochacki. W Krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza św., której przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przygotowanych zostanie od 30 do 50 miejsc, bo tyle osób zmieści się w krypcie - powiedział Sochacki.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ponowny pochówek pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r., ma być bardzo skromny. Ma w nim uczestniczyć najbliższa rodzina i współpracownicy Lecha Kaczyńskiego.

Wczoraj dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski poinformował, że prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w ponownym pochówku Marii i Lecha Kaczyńskich. Udział w ceremonii zapowiedziała też premier Beata Szydło.

Przypomnijmy, że dziś w krakowskim Zakładzie Medycyny Sądowej zostanie przeprowadzona sekcja zwłok Marii Kaczyńskiej. Wczoraj się nie odbyła ze względu na opóźnienie badań szczątków Lecha Kaczyńskiego.

Dziś sekcja zwłok Marii Kaczyńskiej. Policja pilnuje zakładu medycyny sądowej /RMF FM

Ekshumacja pary prezydenckiej jest pierwszą z 83 zaplanowanych

Czynności związane z ekshumacją rozpoczęły się w poniedziałek ok. godziny 18, a zakończyły ok. godz. 1 w nocy we wtorek. Ciała zostały przewiezione do Katedry Patomorfologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie rozpoczęto ich badanie.

Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich jest pierwszą z 83 zaplanowanych przez prokuraturę w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Byli przy niej obecni członkowie rodziny pary prezydenckiej: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Udział w ekshumacji brali eksperci; wszystko odbywało się pod nadzorem zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka i w obecności Kazimierza Nowaczyka, szefa badającej katastrofę podkomisji w MON. Brali w niej udział m.in.: prokuratorzy, biegli, eksperci, proboszcz Katedry na Wawelu oraz członek Kapituły Katedralnej. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Katastrofa smoleńska

RMF FM/PAP