Irena Lipowicz jest kandydatką PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Decyzję podjęło prezydium klubu Platformy.

Rzecznik klubu PO Andrzej Halicki powiedział PAP, że ma nadzieję, że Lipowicz nie będzie kandydatką tylko PO, ale całego Sejmu. Tak, jak Lewica apelowała, nie powinni to być kandydaci jakiejkolwiek z formacji - twierdzi Halicki. Jego zdaniem, dobrym pomysłem jest, by osoby, które cieszą się autorytetem miały za sobą bardzo szerokie porozumienie. Nie chciał powiedzieć, czy PO zwróci się do innych klubów parlamentarnych, by te nie zgłaszały innych kandydatów.

Ryszard Kalisz, który na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich proponował prof. Wojciecha Sadurskiego powiedział dziennikarzom, że żałuje, że nie doszło w tej sprawie do porozumienia z PO. Nasz kandydat, pan profesor Wojciech Sadurski jest uznanym na świecie specjalistą w zakresie ochrony praw człowieka i praw podstawowych. Panią Irenę Lipowicz znam doskonale, aczkolwiek ona nigdy prawami człowieka się nie zajmowała. Jest specjalistką w zakresie prawa administracyjnego, samorządowego, wybitnym znawcą i osobą działającą na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego, byłym ambasadorem w Wiedniu - oświadczył Kalisz. Według niego wybór Ireny Lipowicz oznacza, że w PO zwyciężyła wąsko rozumiana partyjność: "my mamy swojego, to wam pokażemy". Poseł Lewicy dodał, że w tej sytuacji, jego klub jeszcze nie wie, czy ostatecznie zgłosi kandydaturę prof. Sadurskiego. To wszystko zależy od pana profesora. To jest zbyt poważny człowiek, żeby wystawiać się w takiej sytuacji. Nasz klub jest małym klubem i oczywiście nie może przeforsować swojego kandydata - zaznaczył Kalisz.

Jarosław Zieliński (PiS) nie wie, czy jego partia poprze kandydaturę PO. Dodał, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez klub PiS w najbliższym czasie. Przed ogłoszeniem przez klub PO swojej kandydatki na RPO, rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił, że Prawo i Sprawiedliwość również wystawi swojego kandydata. Nie chciał jednak zdradzić, kto to będzie.

Decyzji ws. kandydatury Lipowicz nie podjęło również PSL. Jak mówi szef klubu Stronnictwa Stanisław Żelichowski nie wiadomo jeszcze, czy ludowcy zgłoszą swojego kandydata.

Irena Lipowicz jest profesorem Uniwersytetu kardynała Wyszyńskiego, byłą posłanką Unii Demokratycznej i Unii Wolności, była też ambasadorem Polski w Wiedniu.

Rzecznika Praw Obywatelskich wybiera Sejm. Kluby mają czas na zgłaszanie kandydatów na to stanowisko do 11 maja. Wybór nowego RPO jest konieczny po śmierci Janusza Kochanowskiego, który zginął w katastrofie 10 kwietnia.