"W moim domu padają pytania o to, co było przyczyną katastrofy, o dowody które znamy" - mówi w rozmowie z TVP Info, Marta Kaczyńska. "Ja się staram jak najmniej rozmawiać o tym, co się wydarzyło 10 kwietnia. Ewa staje się coraz dojrzalszą dziewczynką, sama zadaje pytania, ma 11 lat. Odpowiadam jej to, co jestem w stanie, to co wiem. Wiem to, co wszyscy, którzy interesują się okolicznościami tej katastrofy" - dodaje córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej.

Marta Kaczyńska w programie "Po przecinku" stwierdziła, że ma żal do tych osób, które zaniedbały bezpieczeństwo prezydenta i jego delegacji. Był jeden z członków Biura Ochrony Rządu, funkcjonariusz, który był oddelegowany jako kierowca ambasady polskiej. Jeśli mamy się trzymać faktów, to była to jedna osoba oddelegowana. Jako kierowca, nie ktoś, kto miał dbać o ochronę delegacji prezydenta. Towarzyszy mi żal, że zaniedbano bezpieczeństwo prezydenta i jego delegacji. Nie było kolumny, którą prezydent mógł jechać. Niektórzy twierdzili, że ił, który miał lądować przed TU-154, miał na swoim pokładzie samochody, które miały odwieźć delegację. Nie wiem, czy tak było, ale wszystko powinno być dużo wcześniej przygotowane - opowiada.

Według Marty Kaczyńskiej przyczyna katastrofy w smoleńsku to nie tylko zaniedbanie. Trudno mówić tylko o polskim niedbalstwie. Usiłowano nam mówić, że to, co się wydarzyło na miejscu tragedii, po katastrofie również świadczy tylko i wyłącznie o niedbalstwie ze strony rosyjskiej. Jeżeli w tak ewidentnych sprawach doszło do wielu zaniedbań, to trzeba niestety myśleć o czymś więcej niż tylko o niedbalstwie - wyjaśnia.

Ja się staram jak najmniej rozmawiać o tym, co się wydarzyło 10 kwietnia. Ewa staje się coraz dojrzalszą dziewczynką, sama zadaje pytania, ma 11 lat. Odpowiadam jej to, co jestem w stanie, to co wiem. Wiem to, co wszyscy, którzy interesują się okolicznościami tej katastrofy. Czy w moim domu pada słowo zamach? Padają pytania o to, co było przyczyną katastrofy, o dowody które znamy. Żadnej z okoliczności nie można wykluczyć, także zamachu - podkreśla Kaczyńska.

TVP Info

(ug)