Anna Fotyga i Antoni Macierewicz spotkali się z republikańskim kongresmanem z Kalifornii Daną Rohrabacherem. Była minister spraw zagranicznych i poseł PiS przebywają z wizytą w Waszyngtonie w związku z katastrofą pod Smoleńskiem.

Biuro kongresmana potwierdziło, że spotkanie miało miejsce. Dana Rohrabacher jest członkiem Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. Należy do grupy najbardziej konserwatywnych członków Kongresu. Przez pewien czas przewodniczył podkomisji ds. aeronautyki i przestrzeni kosmicznej.

Fotyga i Macierewicz poinformowali, że we wtorek odbyli spotkania z ekspertami ds. lotnictwa i specjalistami w zakresie problematyki Europy Środkowej i Wschodniej. Nie podali jednak bliższych szczegółów.

Fotyga powiedziała, że spotkania te mogą dostarczyć wiedzy eksperckiej w sprawie katastrofy smoleńskiej i mogą wspomóc zarówno polskie władze, jak i zespół parlamentarny w dojściu prawdy na ten temat.

Chodzi o zespół parlamentarny ds. wyjaśnienia katastrofy pod Smoleńskiem, któremu przewodniczy poseł Macierewicz. Jego wizyta wraz z byłą szefową MSZ ma na celu uzyskanie amerykańskiego poparcia dla inicjatywy utworzenia międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy.

Wszystko wskazuje na to, że do czasu naszego wyjazdu ukształtuje się tutaj (w USA) zespół ekspercki, który będzie wspomagał nasz zespół parlamentarny. Nasze wczorajsze rozmowy doprowadziły też do zaangażowania się szeregu osób związanych z lotnictwem bezpośrednio, a także z informacją na temat lotnictwa - powiedział Macierewicz na spotkaniu z korespondentami polskimi w Waszyngtonie.

Rozmawiamy także o szerszym tle politycznym. Jesteśmy tutaj, żeby zabiegać o zainteresowanie amerykańskie dla Europy Środkowej i Wschodniej, w tym dla Polski - dodała Fotyga.

Zapytany, czy nie obawia się, że polska dyplomacja będzie usiłowała im przeszkodzić w osiągnięciu celu wizyty, Macierewicz odpowiedział przecząco. Nic takiego nie sądzimy. Nikogo o nic nie podejrzewamy, naprawdę - zapewnił.