Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn był zaskoczony wcześniejszymi szczepieniami przeciwko Covid-19 w Halberstadt: takie są ustalenia niemieckiej prasy. Operacja szczepień preparatem firm Pfizer i BioNTech – Comirnaty – rozpocząć się miała we wszystkich krajach Unii Europejskiej dzisiaj – w trzech krajach, m.in. właśnie w Niemczech, pierwsze szczepionki podane zostały jednak już wczoraj.

Przypomnijmy, tuż przed Bożym Narodzeniem Europejska Agencja Leków i Komisja Europejska zatwierdziły szczepionkę przeciw Covid-19 opracowaną przez amerykańskiego producenta leków Pfizer i niemiecką firmę BioNTech.

Szefowa KE Ursula von der Leyen podkreślała wówczas, że wszystkie kraje Unii otrzymają szczepionki w tym samym czasie i na identycznych warunkach, a rozpoczęcie kampanii szczepień zapowiedziała w dniach 27-29 grudnia.

W trzech państwach pierwsze szczepionki podane zostały jednak już 26 grudnia: obok Niemiec były to Węgry i Słowacja.

W niemieckim Halberstadt szczepienia ruszyły wcześniej. Jako pierwsza szczepionkę otrzymała 101-letnia Edith Kwoizalla

W Niemczech jako pierwsza zaszczepiona została w sobotę 101-letnia pensjonariuszka ośrodka dla seniorów w Halberstadt w Saksonii-Anhalt Edith Kwoizalla. Tego dnia szczepionki otrzymało również około 40 innych mieszkańców domu i 10 zatrudnionych tam pielęgniarek.

15 stycznia otrzymają drugą dawkę Comirnaty.

W ośrodku do zaszczepienia zgłosiły się dwie trzecie z 59 mieszkańców i jedna czwarta spośród 40 pracowników.

Wyjaśniając wcześniejsze rozpoczęcie szczepień, administrator placówki Tobias Krueger stwierdził w rozmowie z dziennikiem "Die Welt", że "każdy dzień (zwłoki - przyp. RMF) to o jeden dzień za dużo".

Minister zdrowia zaskoczony wcześniejszymi szczepieniami w Halberstadt

Wcześniejsze szczepienia w Halberstadt zaskoczyły, jak donosi niemiecka prasa, ministra zdrowia Jensa Spahna.

Jego rzecznik stwierdził w rozmowie z "Bild am Sonntag": "Uzgodniliśmy ze wszystkimi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, a także z władzami 16 niemieckich krajów związkowych, że szczepionkę dostarczamy w sobotę, a szczepienia prowadzimy od niedzieli".

Do końca roku do Niemiec dostarczonych ma zostać 1,3 miliona dawek preparatu Comirnaty, a w styczniu: 700 tysięcy dawek tygodniowo.

Zgodnie z rozporządzeniem niemieckich władz federalnych, najpierw zaszczepieni mają być ludzie w wieku powyżej 80 lat i personel szpitali.