Zajęcia dydaktyczne w szkołach i uczelniach wyższych zawieszone na dwa tygodnie; odwołane imprezy masowe i zawieszona działalność instytucji kultury, w tym teatrów, kin i muzeów. To niektóre z decyzji podjętych przez rząd na posiedzeniach zespołu zarządzania kryzysowego.

W związku z decyzjami podjętymi na posiedzeniach rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, które odbyły się w środę i wtorek:

- od czwartku 12 marca do 25 marca zostają zawieszone zajęcia dydaktyczne w placówkach oświatowych publicznych i niepublicznych, na uczelniach wyższych i uczelniach artystycznych;

- w czwartek oraz piątek (12 i 13 marca) nauczyciele będą w gotowości w przedszkolach i szkołach podstawowych, aby opiekować się dziećmi, jednak nie będą prowadzić zajęć dydaktycznych; od poniedziałku 16 marca szkoły będą całkowicie zamknięte; szkoły ponadpodstawowe będą zamknięte od czwartku;

- zamknięte nie będą poradnie psychologiczno-pedagogiczne, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki wychowawcze, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, przedszkola i szkoły w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, szkoły w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, szkoły przy zakładach karnych i aresztach śledczych;

- rodzice dzieci do lat 8 będą mogli skorzystać z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia; aby otrzymać zasiłek wystarczy złożyć oświadczenie u pracodawcy; okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14;

- zawieszona jest działalność instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin; MKiDN podkreśliło w komunikacie, że oznacza to zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, zamknięcie muzeów dla zwiedzających oraz zawieszenie zajęć w placówkach szkolnictwa artystycznego wszystkich stopni;

- odwołane są wszystkie imprezy masowe; marcowe mecze piłkarskiej reprezentacji Polski odbędą się bez udziału publiczności, podobnie jak mecze polskiej Ekstraklasy; zakończony został m.in. sezon ekstraligi hokejowej;

- wojewodowie w niemal wszystkich województwach apelują o odwołanie wszelkich imprez, które skupiają większe grupy ludzi, a nie obowiązują ich przepisy ustaw o organizacji imprez masowych;

- poszczególni przedstawiciele władz samorządowych, w tym prezydenci miast decydują również o zamykaniu miejsc, w których gromadzą większe grupy ludzi, w tym m.in. basenów czy lodowisk.

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

Rodzice dzieci poniżej 8. roku życia mogą wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia w związku z zawieszeniem zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Aby otrzymać zasiłek wystarczy złożyć oświadczenie u pracodawcy.

Rządowa specustawa ws. koronawirusa wprowadziła rozwiązanie zapewniające rodzicom prawo do skorzystania z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego (niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki).

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Jednak można go otrzymać tylko na dziecko poniżej 8. roku życia (z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka).

Jeżeli rodzic jest zatrudniony, wówczas wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy. Zleceniobiorca powinien poinformować swojego zleceniodawcę. Jeśli natomiast rodzic prowadzi działalność pozarolniczą, wówczas wniosek składa w ZUS.

Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl). Bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata zasiłku.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni.

Okresu wypłaty dodatkowego, 14-dniowego zasiłku nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego. Chodzi o przepisy, zgodnie z którymi w ciągu roku rodzicom przysługuje 60 dni zasiłku na opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku. Natomiast na dziecko powyżej 14. roku życia lub innego chorego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko niepełnosprawne, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat zasiłek przysługuje przez 30 dni.

Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.

Osoby mające dodatkowe pytania mogą skontaktować się ze specjalną infolinią ZUS - 22 560 16 00.

W środę rząd podjął decyzję o zawieszeniu do 25 marca zajęć dydaktycznych we wszystkich placówkach oświatowych. W czwartek i piątek nauczyciele będą opiekować się dziećmi, nie będą jednak prowadzone zajęcia dydaktyczne. Od poniedziałku 16 marca szkoły będą całkowicie zamknięte (szkoły ponadpodstawowe będą zamknięte od czwartku).

Dzieci poniżej 8. roku życia jest w systemie edukacji 2,18 mln. Dzieci w wieku 8-14 lat jest 2,3 mln.