Od dzisiaj w życie wchodzą obostrzenia w nowych żółtych i czerwonych strefach. W strefie żółtej znalazł się miedzy innymi Kraków, w czerwonej Nowy Sącz. Z czym muszą liczyć się mieszkańcy stref? Przypominamy o obowiązujących zasadach.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w czwartek listę powiatów objętych obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa. W strefie czerwonej - o najostrzejszych rygorach - znalazło się 6 powiatów i 1 miasto. Są to: powiat nowotarski, lipski, łowicki, pajęczański, wieluński, kolski i Nowy Sącz.

Strefa żółta obejmuje obecnie: powiat rybnicki, tatrzański, przemyski, żuromiński, limanowski, kartuski, konecki, nowosądecki, kłobucki, bartoszycki i Kraków.

Pojawiła się również strefa niebieska - czyli miejsca, które są zagrożone wejściem do strefy żółtej lub czerwonej. Jest w niej: powiat brzeski, myszkowski, oleski i Sopot.


Kraków w żółtej strefie

W czwartek w województwie małopolskim wykryto rekordową liczbę 233 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego w samym Krakowie stwierdzono 59 przypadków.

Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, jeśli na danym terenie odnotowano między 6 a 12 nowych zachorowań na 10 tysięcy, zostaje on objęty strefą żółtą. Ministerstwo wprowadza obostrzenia na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni.

Apelujemy do mieszkańców o przestrzeganie nowych reguł - mówi rzecznik prasowa prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. Przede wszystkim prosimy o to, żeby dbać o swoje zdrowie, ale też dbać o tych, którzy są obok nas. Przestrzegajmy, traktujmy serio te obostrzenia reżimu sanitarnego, które są teraz wprowadzone - dodaje rzecznik. 

Od poniedziałku miejskie służby w Krakowie wznowią dezynfekcję chodników, przystanków, ławek, koszy ulicznych, placów i innych najczęściej uczęszczanych miejsc.

SPRAWDŹ AKTUALNY BILANS EPIDEMII KORONAWIRUSA W POLSCE.

Obostrzenia w żółtej strefie

strefie żółtej w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje obowiązuje limit: jedna osoba na 4 metry kwadratowe. W siłowniach to jedna osoba na 7 metrów kwadratowych, a w kinach zajętych może być 25 procent miejsc dla publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, w tym w weselach, nie może przekraczać 100 (z wyłączeniem obsługi).

Obostrzenia w czerwonej strefie

strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach wprowadzono limit osób: jedna na 10 metrów kwadratowych. W kinach na widowni zajętych może być 25 procent miejsc. W kościołach i innych obiektach kultu dopuszczalne jest obłożenie budynku w 50 procentach, a na zewnątrz limit wynosi 150 osób. Liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych, w tym w weselach, została ograniczona do 50 (limit ten nie obejmuje obsługi). Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywanie nosa i ust.