Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ciechanowie (Mazowieckie) wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie organizacji w tym mieście cyklu wydarzeń muzycznych „Koncertowanie pod blokami”. W sprawie odrębne czynności prowadzi też policja i prokuratura.

Podpisałam postanowienie o wszczęciu postępowania. Uznaliśmy, że organizatorem, osobą prawną, jest gmina miejska Ciechanów - powiedziała w poniedziałek dyrektor ciechanowskiego sanepidu Wiesława Krawczyk, odnosząc się do sprawy cyklu imprez muzycznych "Koncertowanie pod blokami". Jak wyjaśniła, wszczęcie postępowania poprzedza decyzję administracyjną, dotyczącą nałożenia kary.

Chodzi o koncert Kasi Kowalskiej, który odbył się w ramach cyklu. Publiczność miała obserwować występ ze swoich domów, ale duża grupa osób pojawiła się też pod sceną.

Szefowa ciechanowskiego sanepidu dodała, iż decyzja o wszczęciu postępowania administracyjnego została podjęta na podstawie notatek policji, dotyczących m.in. organizacji cyklu "Koncertowanie pod blokami".

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie poinformowała też, że od początku była przeciwna organizacji tego typu koncertów w tym mieście. W związku z tym wystosowałam do prezydenta (Ciechanowa - PAP) 25 kwietnia, przed koncertami, negatywną rekomendację dla tego typu imprezy - oświadczyła Krawczyk. Jak wyjaśniła, jej stanowisko wynikało "z zagrożeń zdrowotnych, które są najważniejsze".

Wcześniej w poniedziałek sierż. szt. Aneta Janowska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie poinformowała, że w związku z przeprowadzonym cyklem wydarzeń muzycznych "Koncertowanie pod blokami" i "stwierdzonymi uchybieniami związanymi z ich organizacją i przebiegiem" prowadzone są tam czynności w kierunku art. 160 Kodeksu karnego, czyli "bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób".

Ponadto do sądu skierowane zostały wnioski o ukaranie organizatora w związku z naruszeniem przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - zaznaczyła Janowska.

Postępowanie wyjaśniające prowadzi też Prokuratura Okręgowa w Płocku. Chcemy ustalić czy w przypadku koncertu z 2 maja mogło dojść do sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, powodującego zagrożenie epidemiologiczne - wyjaśniła rzeczniczka prokuratury Śmigielska-Kowalska. Zaznaczyła, iż w ramach czynności sprawdzających śledczy dysponują notatkami policjantów, którzy zabezpieczali imprezę oraz analizują nagrania, które zarejestrowane zostały kamerami. Zwróciliśmy się również do prezydenta Ciechanowa o nadesłanie całej dokumentacji związanej z organizacja cyklu imprez, w tym koncertu z 2 maja - powiedziała prokurator.

Kolejne koncerty odwołano

Jak informował wcześniej ciechanowski Urząd Miasta, organizatorem odbywających się tam od 27 kwietnia wydarzeń w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami" był wraz z nim Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej (COEK) STUDIO. W niedzielę COEK odwołał pozostałe tego typu wydarzenia, planowane wcześniej do 6 maja. Powodem, jako podano, było nieprzestrzeganie bezpiecznej odległości wśród publiczności w trakcie ostatniej edycji wydarzenia, która odbyła się 2 maja.

W niedzielę portal TVP Info podał, że na opublikowanych w internecie nagraniach widać, jak kilkaset osób gromadzi się pod sceną w czasie jednego z ciechanowskich koncertów. Następnie w oświadczeniu opublikowanym również na jednym z portali społecznościowych, dyrektor COEK Jolanta Grudzińska, oznajmiła, że pozostałe wydarzenia planowane do 6 maja nie odbędą się. Wyjaśniła, że formuła "Koncertowania pod blokami" od początku była jasna - "publiczność mieli stanowić mieszkańcy słuchający muzyki z okien, balkonów oraz internauci dzięki transmisji online".

Informując pod koniec kwietnia o cyklu "Koncertowania pod blokami" prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński (PSL), podkreślał m.in., że ludzie kultury w trudnym czasie epidemii koronawirusa mają ograniczoną możliwość realizacji swojej pracy i pasji, zwracał przy tym uwagę, iż na całym świecie koncerty muzyczne na żywo są odwoływane. W Ciechanowie mieliśmy zaplanowane na ten rok duże koncerty z udziałem świetnych i znanych artystów. Większość z nich może się nie odbyć z uwagi na wprowadzone ograniczenia. Jednak razem z miejską jednostką kultury szukamy alternatyw i sposobów dotarcia do mieszkańców - mówił Kosiński cytowany w komunikacie ciechanowskiego Urzędu Miasta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koncert Kasi Kowalskiej w Ciechanowie. Sanepid był przeciwny, prezydent się tłumaczy