Do 31 grudnia zostanie przedłużony zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie. Z zakazu wyłączone są m.in. państwa UE, strefy Schengen oraz lotniska w stanach Illinois i Nowy Jork w USA.

Do wtorku, 8 grudnia, obowiązuje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do dziewięciu państw.

Chodzi o: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Armenię, Kosowo, Macedonię, Serbię, Stany Zjednoczone Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Z zakazu tego wyłączone są państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz - w odniesieniu do USA - stany Illinois i Nowy Jork.

Rząd chce zachęcić do szczepień na Covid-19. Na co będziemy mogli liczyć?

Szybsza wizyta u lekarza, częściowe zwolnienie z kwarantanny oraz - być może - zgoda na zdjęcie maseczki. To rodzaj zachęty do zaszczepienia się na koronawirusa - ustalili dziennikarze RMF FM.

Podstawowym argumentem za szczepieniami na Covid-19 ma być nasze zdrowie. A co w przypadku, kiedy ktoś dojdzie do wniosku, że nie chce się szczepić? Jakie zachęty szykuje rząd?

Przede wszystkim osoba zaszczepiona będzie mogła liczyć na szybszą obsługę w placówkach służby zdrowia. Ma być traktowana tak, jakby zrobiła test na koronawirusa i wyszedł on negatywnie.
Przed wizytą w szpitalu nie będzie musiała przechodzić dodatkowych badań związanych z ewentualnym zakażeniem Covid-19.

Kolejną zachętą ma być częściowe zwolnienie z kwarantanny. Ma polegać na tym, że jeżeli osoba z którą mieszkamy: rodzic, małżonek, czy dziecko - zakazi się koronawirusem, to mieszkające z nią zaszczepione osoby, nie będą musiały poddawać się kwarantannie.

Rząd cały czas zastanawia się nad jedną rzeczą: czy pozwolić osobom zaszczepionym na zdjęcie maseczek. Bardzo chce tego kancelaria premiera. Przeciwko jest resort zdrowia - ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.