"Złożono już 800 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej; zaangażowane są setki milionów złotych w bezpośrednie wsparcie dla mikrofirm, a poprzez ulgi w składkach do ZUS miliardy złotych zaangażowano w pomoc gospodarce" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dzisiaj mamy już 800 tysięcy wniosków z nowej tarczy antykryzysowej, którą zaprezentowaliśmy dwa tygodnie temu i która ulegała modyfikacjom w czasie tych dwóch tygodni, ponieważ życie tak szybko się toczy, że co chwilę dodajemy nowe elementy do tarczy antykryzysowej. Poszerzamy jej zakres, odpowiadamy na propozycje społeczne, na propozycje pana prezydenta, na propozycje, które padają z różnych stron - mówił szef rządu na środowej konferencji prasowej.

Jak dodał, obecnie "zaangażowanych jest już setki milionów złotych w bezpośrednie wsparcie dla mikrofirm, a poprzez ulgi w ZUS możemy powiedzieć, że to są miliardy złotych zaangażowane z budżetu państwa na pomoc dla polskiej gospodarki".

Kula śniegowa - w tym kontekście używam tej metafory w znaczeniu pozytywnym - środków budżetowych się rozkręca, rozwija. Będziemy coraz więcej środków angażować w życie gospodarcze, by dać nadzieję polskim przedsiębiorcom na lepsze jutro a poprzez to ocalić miliony miejsc pracy -
zapewnił premier.

Ustawy tzw. tarczy antykryzysowej mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki.

Pakiet m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pracodawcy będą też mogli uelastycznić czas pracy w swoich zakładach. Nowe przepisy zakładają przedłużenie kredytów obrotowych dla firm oraz brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

Premier o Funduszu Dróg Samorządowych: Robimy duży krok w kierunku wzmacniania polskiej gospodarki

Szef rządu podczas konferencji prasowej stwierdził, że "ścieżka wiodąca do gospodarczego lepszego jutra jeszcze nigdy nie była tak trudna". Wyraził przekonanie, że działania, które podjął rząd, są krokiem w dobrym kierunku.

Podkreślił, że rząd jest także w dobrej komunikacji z przedsiębiorcami. Dzięki temu ta nadzieja na nową rzeczywistość gospodarczą, na odbudowę polskiej gospodarki w sposób jeszcze bardziej nowoczesny, z użyciem wielu elementów cyfrowych, pracy zdalnej - tam gdzie można oczywiście, ale wraz z tym impulsem fiskalnym, który dzisiaj z panem ministrem (infrastruktury) Andrzejem Adamczykiem prezentujemy w postaci Funduszu Dróg Samorządowych, to krok we właściwym kierunku - powiedział premier.

Dodał, że na tym etapie są to "działania modelowe". My te działania będziemy kontynuować - zapewnił. Dzisiaj robimy kolejny bardzo duży krok w kierunku odbudowy nowej rzeczywistości gospodarczej, która ma dać siłę polskim przedsiębiorcom w tych trudnych czasach koronawirusa - podkreślił premier.

Wyraził nadzieję, że Fundusz Dróg Samorządowych wraz z innymi programami modernizacyjnymi będzie bardzo ważnym elementem wzmacniania polskiej gospodarki.