Władze Poznania zaleca, żeby od środy zawieszone zostały zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski i jednocześnie 17. na terenie kraju.

Przede wszystkim chciałbym zaapelować o rozwagę i absolutnie nie uleganie panice - podkreślił we wtorek w trakcie sesji Rady Miasta Poznania zastępca prezydenta Jędrzej Solarski.

Poinformował również, że "w rozmowach z lekarzami, przede wszystkim ze szpitala na ul. Kurlandzkiej, czy naszego szpitala zakaźnego, gdzie jest pierwsza pacjentka zarażona koronawirusem, po rozmowach z szefem powiatowego Inspektoriatu Sanitarnego, w dniu dzisiejszym wystosujemy komunikat do wszystkich dyrektorów szkół, przedszkoli oraz żłobków żeby od dnia jutrzejszego zamknęli placówki".

Solarski podkreślił, że takie działanie jest działaniem profilaktycznym.

Jeszcze raz powtarzam: absolutnie nie siejemy paniki, ale chcemy (działać) profilaktycznie - profilaktyka jest najtańsza i najłatwiejsza. Niestety przykład włoski pokazuje, że zakażenia bardzo często przechodziły poprzez dzieci, które w szkole zakażały się od swoich rówieśników, przechodziły koronawirusa kompletnie bezobjawowo, natomiast przenosiły tę chorobę, tego wirusa na osoby starsze, przede wszystkim seniorów - zaznaczył.

Decyzja dyrektorów szkół

Władze miasta podkreślają, że ostateczną decyzję podejmą dyrektorzy szkół.

W trakcie wtorkowej sesji rady miasta Solarski powiedział, że od środy zawieszone zostaną zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. Zamknięte mają zostać także m.in. miejskie instytucje kultury, obiekty sportowe i zoo.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski i jednocześnie 17. na terenie kraju. Kobieta w średnim wieku jest hospitalizowana w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Strusia w Poznaniu; jej stan jest ciężki.

SPRAWDŹ: Włochy jedną wielką, czerwoną strefą. 60 milionów ludzi objętych kwarantanną