46,1 procent Polaków uważa, że trwający rok szkolny powinien zostać zakończony zgodnie z planem - takie wyniki przynosi najnowszy sondaż przeprowadzony dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przez United Surveys. Jeszcze wyższe - sięgające 58 procent - jest poparcie dla zakończenia roku szkolnego w planowanym terminie wśród rodziców, którzy mają niepełnoletnie dzieci. W sondażu zapytaliśmy również o związane z epidemią koronawirusa obawy aktywnych zawodowo Polaków o zatrudnienie w ich zakładach pracy: aż 65,3 procent odparło, że takich obaw nie ma.

Rok szkolny w dobie epidemii koronawirusa

W sondażu zapytaliśmy o rozwiązanie, jakie - zdaniem ankietowanych - powinno zostać zastosowane w dobie epidemii koronawirusa w odniesieniu do nauczania w szkołach.

Największa grupa - 46,1 procent - respondentów oceniła, że rok szkolny powinien zostać zakończony zgodnie z planem. 

26,9 procent uznało, że rok szkolny powinien zostać przedłużony o miesiąc - do końca lipca, a 11,6 procent - że powinien zostać o miesiąc skrócony i trwać jedynie do końca maja.

15,4 procent badanych wybrało odpowiedź: "Nie mam zdania/Nie wiem/Trudno powiedzieć".

Spośród ankietowanych, którzy mają dzieci w wieku do 18. roku życia, aż 58 procent opowiedziało się za zakończeniem roku szkolnego zgodnie z planem.

22 procent z nich uważa, że rok szkolny powinien zostać przedłużony o miesiąc, a 15 procent - że powinien trwać o miesiąc krócej.

Wśród respondentów, którzy nie mają niepełnoletnich dzieci, 42 procent wskazało, że rok szkolny powinien zakończyć się zgodnie z planem, 29 procent - że powinien być przedłużony do końca lipca, a 10 procent - że powinien zostać o miesiąc skrócony.

Znaczna grupa tych respondentów - aż 19 procent - przyznała, że nie ma w tej kwestii zdania lub trudno im wskazać najlepsze rozwiązanie.

Czy obawiamy się o zatrudnienie w naszych zakładach pracy?

Aktywnych zawodowo respondentów poprosiliśmy w sondażu również o odniesienie się do stwierdzenia: "Obawiam się o zatrudnienie w moim zakładzie pracy".

Największa grupa - 39 procent - badanych odparła, że "zdecydowanie nie zgadza się" z tym stwierdzeniem, a 26,3 procent uznało, że "raczej" się z nim nie zgadza.

Odpowiedź: "Zdecydowanie się zgadzam" wybrało 18,5 procent pytanych, a 13,4 procent wskazało opcję: "Raczej się zgadzam".

O zatrudnienie w swoim zakładzie pracy nie obawiają się w zdecydowanej większości kobiety: 38 procent nie zgadza się ze stwierdzeniem, o które pytaliśmy, "zdecydowanie", a 34 procent - "raczej".

Nieco większe obawy mają w tej kwestii mężczyźni. Ze stwierdzeniem: "Obawiam się o zatrudnienie w moim zakładzie pracy" zdecydowanie nie zgadza się 40 procent z nich, a raczej nie zgadza - 20 procent.

Wśród ankietowanych z wykształceniem podstawowym i niepełnym podstawowym lub gimnazjalnym aż 65 procent "zdecydowanie" nie obawia się o zatrudnienie w swoim zakładzie pracy.

Podobnie wysoki - 62 procent - był odsetek wskazań dla tej odpowiedzi wśród mieszkańców miast liczących od 50 do 250 tysięcy ludzi.

Opracowanie: