Dziś mamy 12 142 nowych potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował podczas Porannej rozmowy w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. "Liczba praktycznie identyczna jak wczoraj. To oznacza przyrost o 3 tysiące przypadków w porównaniu do zeszłego tygodnia" – skomentował Niedzielski. Jak informuje resort zdrowia, w ciągu ostatniej doby po zachorowaniu na Covid-19 zmarło 286 osób.

Prognozy, którymi ja się posługuje pokazują, że ten szczyt zachorowań w trzeciej fali ma być na poziomie 10-12 tys. Tu nie chodzi o jednorazowy wynik, ale o średnią tygodniową - mówił minister zdrowia w RMF FM, dodając, że obecnie średnia tygodniowa jest na poziomie 8 tysięcy. Co oznacza, że spodziewamy się wzrostu tygodniowej średniej zachorowań, nawet o połowę. Dzienne liczby zakażeń mogą być rzędu powyżej 15-16 tys. - tłumaczył Niedzielski.

Jak ujawnił minister zdrowia z prognoz, którymi posługuje się rząd w planowaniu walki z epidemią wynika, że szczyt zachorowań będzie mniej więcej pod koniec marca. Co oznacza, że wtedy mielibyśmy względną stabilizację - mówił szef resortu zdrowia w Porannej rozmowie w RMF FM.

ZOBACZ CAŁĄ PORANNĄ ROZMOWĘ>>>

Ostatniej doby zmarło 287 osób

Potwierdzone w ciągu ostatniej doby przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (1984), śląskiego (1173), pomorskiego (1112), wielkopolskiego (862), kujawsko-pomorskiego (859), dolnośląskiego (854), warmińsko-mazurskiego (810), podkarpackiego (779), małopolskiego (752), łódzkiego (511), zachodniopomorskiego (461), lubuskiego (441), lubelskiego (432), podlaskiego (403), świętokrzyskiego (319), opolskiego (212).

178 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu Covid-19 zmarły 34 osoby, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarły 252 osoby.

Ponad 300 osób więcej w szpitalach

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 13 818 osób, czyli o 341 osób więcej niż w środę. Pod respiratory podłączono 1375 pacjentów, o 54 więcej niż dzień wcześniej.

Resort poinformował też, że dla pacjentów z Covid-19 przygotowano 25 966 łóżek i 2576 respiratorów.

Na kwarantannie przebywa 176 394 osoby.

MZ przekazało też, że wyzdrowiało dotąd 1 397 342 zakażonych.

"Trzecia fala pandemii się rozpędza"

Trzecia fala (pandemii) się rozpędza. (...) Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego - ogłosił na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Minister poinformował o szczegółach zaostrzenia koronawirusowych obostrzeń. Decyzję w tej sprawie rząd podjął w związku ze skokowymi wzrostami dziennych bilansów nowych zakażeń w naszym kraju. Tylko w środę resort zdrowia poinformował o wykryciu 12 146 tysięcy nowych przypadków, co jest najwyższym dziennym bilansem od 7 stycznia.

Rządowe decyzje ws. obostrzeń. Zostrzenie restrykcje na Warmii i Mazurach

W środę na konferencji prasowej minister zdrowia ogłosił nowe restrykcje. Zdecydowano, że od 27 lutego wprowadzony zostanie zakaz używania szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic do zasłaniania ust i nosa. Te ostatnie mogą być używane dodatkowo, ale nie jako zamiennik maseczki [CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ]. Podjęto też decyzję o obowiązku kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Czech i Słowacji. Nie będzie ona obowiązywać osób, które przyjęły obie dawki szczepionki lub mają negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin[CZYTAJ WIĘCEJ].

Dodatkowe obostrzenia będą obowiązywały w woj. warmińsko-mazurskim. Hotele i kina zostają zamknięte. To samo dotyczy basenów i infrastruktury sportowej oraz  galerii handlowych. Tam też najmłodsze dzieci wrócą do zdalnego nauczania.

Obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim. SPRAWDŹ LISTĘ>>>