"Chcemy przez kilka dni popatrzeć na to, czy nowe obostrzenia działają. Jeśli nie, to wprowadzimy kolejne" - tak ministrowie mówią dziennikarzom RMF FM. Właśnie przegląd możliwych kolejnych kroków to jeden z tematów posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Jeżeli okaże się, że obecne ograniczenia nie działają, to rząd będzie myślał na przykład o dalszym zamknięciu handlu i usług. Mowa tu o zamknięciu takich sklepów jak meblarskie, czy wolnostojące sklepy odzieżowe i elektroniczne. Jeśli natomiast chodzi o usługi, to pod znakiem zapytania jest dalsze działanie salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

Na razie jednak rząd chce zobaczyć, jak działają obostrzenia wprowadzone od soboty, czyli pełne zamknięcie szkół, hoteli, kin, teatrów, sportu i częściowe zamknięcie galerii handlowych.

W mediach pojawiają się doniesienia o ograniczeniach w przemieszczaniu przed świętami. Jak usłyszał dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, to bardzo mało prawdopodobne. Nasi informatorzy mówią, że to wręcz niemożliwe. Tak samo nikt na razie nie myśli o zamykaniu hipermarketów i żłobków oraz przedszkoli.

Ogólnopolski lockdown do 9 kwietnia

Od soboty 20 marca do 9 kwietnia w całym kraju obowiązuje lockdown.

Swoją działalność zawiesiły hotele (z pewnymi wyjątkami, wśród nich są hotele robotnicze). W ograniczonym zakresie działają galerie handlowe. Czynne są w nich m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. W ich murach nadal mogą działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie i pralnie. Punkty gastronomiczne w tych obiektach mogą działać, ale serwowane w nich posiłki mogą być wyłącznie na wynos.

Osoby przebywające na targowisku, według rozporządzenia, są zobowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Ten sam wymóg jest konieczny również m.in. w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. i na stacjach paliw.

Do 9 kwietnia zamknięte są też teatry, muzea i galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie jest możliwa. Możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Dopuszczono zwiedzanie lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

Zamknięte są również kina. Zakazane są projekcje w domach i ośrodkach kultury.

Nieczynne są baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki. Z kolei obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Działać mogą biblioteki. W pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywać jednocześnie będzie mogło nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym i różnego rodzaju turnusach tego typu jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Podobnie jest w przypadku leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Negatywny wynik testu jest też warunkiem przyjęcia do hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej.

Dopuszczono zgromadzenia w kościołach -  przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się tam nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny. Niezbędne są też maseczki zasłaniające usta i nos.