Za nami kolejna doba, gdy właśnie w województwie mazowieckim potwierdzono najwięcej, 2380 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Niektóre placówki m.in w Radomiu i Kozienicach alarmują o dużych problemach związanych m.in. z opieką nad chorymi.

Trudna sytuacja jest między innymi w szpitalu w Przysusze niedaleko Radomia. Lecznica już teraz jest przepełniona. Koronawirusa zdiagnozowano u 45 pacjentów. Opiekuje się nimi trzech lekarzy i anestezjolog. Jedna z zakażonych osób jest w bardzo ciężkim stanie. Dyrekcja lecznicy szuka miejsca dla tego pacjenta na OIOM-ie w innych szpitalach na Mazowszu.

Każdego dnia wykorzystywanych jest ponad 200 kolejnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Ostatniej doby trzeba było wykorzystać 283 takie miejsca na oddziałach zakaźnych. Poprzedniej - aż 700.

Mimo że "na papierze" wolnych łóżek jest ponad 8 tysięcy - szpitale alarmują, że - przez zakażenia i kwarantannę - coraz bardziej zaczyna brakować personelu do ich obsługi.

Problemy nie tylko w Radomiu

Ponad 200 kolejnych łóżek dla osób z koronawirusem ma przygotować Szpital Powiatowy w Kozienicach na Mazowszu. Taką decyzję podjął wojewoda mazowiecki. Dyrekcja lecznicy odpowiedziała jednak, że nie jest w stanie wprowadzić aż takich zmian. 

Zarządzający lecznicą przekonują, że taki ruch oznaczałby niemal całkowite przekształcenie ich placówki w lecznicę tylko dla osób z koronawirusem. To odbyłoby się kosztem innych chorych. Już teraz organizacja opieki nad nimi nie jest łatwa. Co czwarta osoba z personelu medycznego jest na zwolnieniu lekarskim, kwarantannie lub w izolacji. Do szpitala przywożone są osoby po urazach, nagłych wypadkach. To też jedyna lecznica w tej części Mazowsza, gdzie działa oddział neurologiczny dla osób po udarach. 

Władze szpitala liczą na zmianę decyzji wojewody. Na razie leczą różnych pacjentów, wśród nich także zakażonych koronawirusem. Tych ostatnich jest coraz więcej. Na Mazowszu w ciągu ostatniej doby potwierdzono najwięcej - ponad 2 300 przypadków zakażenia kkoronawirusem. 

Koronawirus w Polsce

Dziś badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 17 tys. 171 nowych osób, bilans przypadków wykrytych od początku pandemii wzrósł do 379 tys. 902. Ministerstwo zdrowia podało też, że zmarły kolejne 152 osoby, łącznie 5783.

Nowe potwierdzone wynikami badań przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (2380), lubelskiego (1768), kujawsko-pomorskiego (1734), łódzkiego (1670), śląskiego (1493), małopolskiego (1480), podkarpackiego (1241), pomorskiego (1020), wielkopolskiego (843), zachodniopomorskiego (711), podlaskiego (644), warmińsko-mazurskiego (539), dolnośląskiego (524), opolskiego (461), lubuskiego (401) i świętokrzyskiego (262).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ponad 17 tys. nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 152 osoby [NOWE DANE]

Opracowanie: