Niepokojące informacje dotyczące pandemii koronawirusa napływają z Australii. W ciągu pierwszych trzech dni roku odnotowano więcej przypadków zarażenia Covid-19 w stanie Wiktoria niż przez cały 2020 rok. Takie informacje przekazał serwis informacyjny news.com.au.

Ostatniej doby tylko w Wiktorii odnotowano 8577 nowych przypadków.

W Australii doszło także do najwyższego wzrostu dobowych zachorowań w porównaniu z poprzednim szczytem zachorowań w kraju.

W niedzielę w Nowej Południowej Walii (NSW) wykryto 20 794 nowe przypadki zarażeń Covid-19. Większość ze 140 tys. aktywnych zachorowań w NSW to przypadki Omikronu. Po raz pierwszy ten wariant wykryto w Australii 2 grudnia 2020 roku.

W obu stanach najwięcej aktywnych przypadków dotyczy grupy wiekowej 20-29 lat. Władze Wiktorii i NSW przekazały mieszkańcom, że najważniejszym wyznacznikiem tej fali epidemii są hospitalizacje, a nie nowe przypadki zakażenia.

W NSW i Wiktorii hospitalizowanych jest odpowiednio 1204 i 491 osób zakażonych Covid-19, a odpowiednio 95 i 56 znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

Przedłużone obostrzenia

Dwa nowe lokalnie przeniesione przypadki zarażenia Covid-19 spowodowały, że Australia Zachodnia postanowiła przedłużyć obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach do piątku. To obostrzenie w pierwotnych zamierzeniach miało być w mocy do wtorku.

Obowiązkowe będzie także okazanie dowodu szczepienia w "miejscach wysokiego ryzyka", takich jak kluby nocne, puby, imprezy z udziałem ponad 500 osób. W stanie jest obecnie 45 aktywnych przypadków zarażenia Covid-19.

Pozytywne wyniki przy przyjęciu do szpitala

Minister zdrowia NSW Brad Hazzard poinformował, że wiele osób ujętych w covidowych statystykach szpitalnych otrzymało pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 po przyjęciu do szpitala z powodu urazów kości, bólów porodowych czy problemów psychicznych, a nie z powodu ciężkich objawów zakażenia.

Australijski premier Scott Morrison przekazał, że będzie nawoływał do utworzenia jednoznacznej definicji hospitalizacji związanych z Covid-19.

Potrzebujemy ustandaryzowanej definicji hospitalizacji związanych z Covid-19, ponieważ to kluczowy aspekt (epidemii - przyp. red.), jaki powinniśmy mieć teraz na uwadze - przekazał premier.