820 osób zmarło w Rosji z powodu Covid-19 w ciągu ostatniej doby - podał dziś sztab rządowy. Jest to najwyższy dobowy przyrost zgonów od początku pandemii koronawirusa. Poprzedni, podobnie wysoki wskaźnik, odnotowano 14 sierpnia, gdy zmarło 819 osób.

Od początku czerwca tego roku w Rosji rosła dzienna liczba zakażeń i zgonów, co - jak się ocenia - spowodowane jest rozprzestrzenianiem się wariantu Delta. 95 proc. nowych zakażeń przypadało w Rosji na ten szczep koronawirusa.

Dobowy przyrost zakażeń ostatnio spada i od wczoraj wykryto 19 630 nowych zakażeń. Utrzymuje się jednak wysoka śmiertelność. Wcześniej w sierpniu przez kilka dni z rzędu umierało ponad 800 pacjentów z Covid-19. Ogółem od początku pandemii zmarło - według danych sztabu rządowego - ponad 179,2 tys. chorych na Covid-19.

Znacznie wyższe dane podaje urząd statystyczny Rosstat, według którego do lipca w Rosji zmarło ponad 316 tys. osób zakażonych koronawirusem. Rozbieżność tych danych wynika z innej metodyki.

Sztab rządowy bierze pod uwagę tylko przypadki, gdy Covid-19 był główną przyczyną zgonu. Rosstat uwzględnia także te przypadki, gdy nie była to główna przyczyna, ale koronawirus przyczynił się do zaostrzenia innych chorób, a także te, gdy zakażenie koronawirusem wykryto już po śmierci pacjenta.