Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował, że w tym stanie w ciągu ostatniej doby zmarło 280 osób, o 19 mniej niż poprzedniego dnia. Jednocześnie ostrzegł przed przedwczesnym optymizmem. "Nigdy nie mówiliśmy, że to koniec. (…) Mój instynkt podpowiada, że kiedy ludzie widzą zmniejszające się liczby, mogą odczuwać fałszywą otuchę” – zauważył.

Cuomo zaznaczył, że z 280 ofiar śmiertelnych w ciągu ostatniej doby 251 odnotowały szpitale, a 29 domy opieki.

Liczba, która jest najważniejsza, na którą patrzymy i która nadal jest niezwykle niepokojąca, to liczba zgonów - 280. Widać, że nie zmieniła się dramatycznie w stosunkowo długim okresie. Ogólny kierunek jest dobry, mimo że jest to bardzo bolesne. Myślę, że ważne jest, aby poświęcić chwilę i wyciągnąć nauczkę z tego, przez co przechodziliśmy - sugerował gubernator.

Liczba nowych przypadków wirusa w ciągu ostatniej doby wynosiła w stanie Nowy Jork 789. W szpitalach przebywa łącznie 9 786 osób zakażonych SARS-Cov-2.

Według Cuomo "ogólny trend jest dobry". Gubernator przestrzegł jednak przed nadmiernym optymizmem opartym na jednodniowych pocieszających statystykach.

"Nosisz maskę nie dla siebie. Nosisz maskę dla mnie"


Gubernator podkreślił, że liczby nie zmniejszają się same, lecz jest to zasługa nowojorczyków, którzy zachowują dystans społeczny i inne środki ostrożności. Ocenił, że jeśli nie będzie się tego kontynuować, sytuacja się pogorszy.

Jak można nie nosić masek? To dla mnie brak szacunku. To brak szacunku dla pielęgniarek, lekarzy, pracowników pierwszej linii frontu. Nosisz maskę nie dla siebie. Nosisz maskę dla mnie. To oznaka szacunku dla innych ludzi - przekonywał.

Cuomo zaprosił w niedzielę na telekonferencję gubernatorów z sąsiednich stanów: New Jersey, Connecticut, Pensylwanii i Delaware. Wszyscy wskazywali na korzyści wynikające ze współdziałania w czasie pandemii. Zapewniali, że będą kontynuować współpracę i koordynować wysiłki, aby ułatwić zgromadzenie niezbędnego sprzętu medycznego po niższych cenach dla całego regionu i przygotować się do ewentualnej nowej fali wirusa.