Przed południem na posiedzeniu komisji zdrowia powinno się rozpocząć wysłuchanie publiczne projektu o weryfikacji covidowej. Zakłada on m.in. że pracodawca będzie mógł zażądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw Covid-19, negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji.

Projekt złożyła grupa posłów PiS. Jego pierwsze czytanie odbyło się w połowie grudnia. Członkowie komisji zdrowia zadecydowali wtedy o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego w sprawie zaproponowanych rozwiązań.

Projekt zakłada, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko Covid-19. Przewiduje on również możliwość "delegowania do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju zajęcia".

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki w poniedziałek powiedział, że klub nie chce dyscypliny w sprawie projektu o weryfikacji covidowej. Zaznaczył, że w związku z sytuacją pandemiczną mogą być konieczne "ostrzejsze działania rządu".

"Człowiekowi wolno mieć wątpliwości. Człowiek może się obawiać"

Projekt popiera resort zdrowia. Wiceminister Waldemar Kraska podczas pierwszego czytania, mówił, że rozwiązania w nim zawarte mają chronić zdrowie i życie pracowników przedsiębiorstw, ale będą też wpływały na podniesienie bezpieczeństwa klientów.

Głos zabrał też prezydent Andrzej Duda, który ocenił, że w przypadku projektu o weryfikacji covidowej "ścierają się różne wartości.

"Z jednej strony jest tak, że w jakimś sensie trzeba się pochylić i zrozumieć to, że osoby, które nie chcą się poddać szczepieniu, obawiają się, mają wątpliwości" - powiedział prezydent. "Człowiekowi wolno mieć wątpliwości. Człowiek może się obawiać" - dodał.

Jednocześnie Andrzej Duda zwrócił uwagę, że kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy tego rodzaju decyzjach, jest bezpieczeństwo innych osób.

"To nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa ich (antyszczepionkowców - PAP), ale także ich najbliższych, innych osób, choćby na terenie zakładu pracy" - mówił prezydent pod koniec grudnia.

Na pytanie, czy podpisze ustawę powiedział, że "to jest bardzo trudna decyzja".

Najnowsze dane MZ

Badania potwierdziły 11 670 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 433 osoby z Covid-19 - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Nowe zakażenia wykryto u osób z województw: mazowieckiego (1690), małopolskiego (1122), dolnośląskiego (1096), śląskiego (1086), wielkopolskiego (1034), łódzkiego (835), pomorskiego (737), kujawsko-pomorskiego (687), podkarpackiego (565), zachodniopomorskiego (552), lubelskiego (537), warmińsko-mazurskiego (536), świętokrzyskiego (298), opolskiego (296), podlaskiego (231) i z lubuskiego (219).

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 145 518 zakażeń. Zmarły 98 034 osoby.